Cewnikowanie pęcherza moczowego – jak zrobić to w domu?

0
7823
Cewnikowanie pęcherza moczowego - jak zrobić to w domu?

Cewnikowanie pęcherza moczowego jest procesem, który polega na bezpośrednim opróżnieniu pęcherza. Wykonanie tego zabiegu w domu przedkłada się na większy komfort Pacjenta i przede wszystkim mniejszy stres.

Kiedy wykonujemy cewnikowanie?

Cewnikowanie wykonujemy w celach diagnostycznych, bądź terapeutycznych. Diagności decydują się na ten zabieg w sytuacji, gdy chcą poznać skład moczu wewnątrz pęcherza, bądź też zadbać o higienę u Pacjentów przewlekle leżących.

Cewnikowanie może być również wykonywane z powodów czysto terapeutycznych. Najczęściej cewnikuje się osoby u których stwierdzono problemy z oddawaniem moczu (u mężczyzn – prostata).

Jak wygląda cewnikowanie od strony technicznej?

Proces cewnikowania jest od strony technicznej dosyć prosty. Cały zabieg polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową bezpośrednio do pęcherza cienkiej, silikonowej rurki. Co prawda proces ten nie jest zbyt przyjemny dla Pacjenta, ale dzięki zastosowaniu odpowiednich znieczuleń i dodatkowych procedur, wcale taki być nie musi.

Czy cewnikowanie można wykonać w domu?

W ostatnich kilku latach, postęp medycyny był na tyle szybki, że umożliwił wykonywanie zabiegu cewnikowania również w zaciszu własnego domu. Jest to możliwe między innymi dzięki temu, że:

1. Do wykonania zabiegu cewnikowania nie jest wymagana obecność lekarza. Zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, całkowicie wystarczy tu obecność wykwalifikowanej pielęgniarki.

2. Do wykonania cewnikowania nie potrzeba dużego, specjalistycznego sprzętu. Wystarczy tylko kilka sterylnych urządzeń, które bardzo łatwo można przenieść z miejsca w miejsce.

3. Cewnik nie musi być zdejmowany zaraz po zakończeniu zabiegu. Wręcz przeciwnie – można go pozostawić na pewien czas. Jest to konieczne zwłaszcza u tych osób, które mają przewlekły problem z oddawaniem moczu. Warto jednak dodać, że zbyt długie utrzymywanie cewnika, zwiększa prawdopodobieństwo powstania stanów zapalnych w okolicach układu moczowego.

Więcej informacji na ten temat, można znaleźć na stronie http://madla.pl/wymiana-cewnika/

[Głosów:21    Średnia:2.6/5]