Zaparcia, często ciężkie, to problem, który dotyka wiele osób. Jeżeli są to zaparcia wyjątkowo uciążliwe, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do chorób układu pokarmowego. Jeśli jednak zaparcia pojawiają się rzadko i nie trwają długo, można bez problemu pozbyć się ich dzięki odpowiednim środkom dostępnym w aptekach. Warto też zmienić nieco swój styl życia, by nie nawracały zbyt często.
Co to są zaparcia?
Teoretycznie i ogólnie każdy z nas wie, co to są zaparcia. Warto to jednak uściślić. O zaparciach mówimy wtedy, gdy wypróżnianie u osoby dorosłej następuje rzadziej, niż 3 razy w tygodniu. Nie ma co się martwić, kiedy przez jeden dzień w ogólne nawet nie odczuwamy potrzeby skorzystania w tym celu z toalety. Jeśli jednak występują zaparcia, mamy uczucie niepełnego oczyszczenia, a to staje się uciążliwe i bolesne. Do zaparć przyczynia się niewłaściwa dieta, zła perystaltyka naszych jelit i niezdrowy, pełen stresu tryb życia.
Jak zmienić dietę?
Jeżeli chcemy ułatwić pracę naszym jelitom, powinniśmy trzymać się odpowiedniej diety i kilku praktycznych wskazówek – mówi nam przedstawicielka apteki internetowej Pod Różami z Raciborza. Pracę jelit pobudza na przykład szklana letniej wody z cytryną i łyżeczką miodu wypita na czczo. Jeżeli ta metoda się nie sprawdza, warto zapytać w aptece o specjalne herbatki, które pobudzają układ trawienny do pracy. Zaburzenia w układzie pokarmowym, przede wszystkim zaparcia, może powodować spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów i tłuszczów zwierzęcych. Są one ciężkostrawne. Dieta powinna być uzupełniana w błonnik, warzywa i owoce. Korzystnie działają także produkty ze sfermentowanego mleka, jak kefir czy maślanka, jednak nie należy z nimi przesadzać.
A co, jeśli dieta nie działa?
Jeżeli mimo zmiany diety na zdrowszą, wciąż pojawiają się u nas ciężkie zaparcia, możemy sięgać po doraźne środki przeczyszczające. Jak sama nazwa wskazuje, działają oczyszczająco na nasz układ trawienny. Możemy sięgnąć po preparaty, w skład których wchodzą włókna roślinne. U niektórych z nas mogą one jednak powodować wzdęcia. Inaczej działają środki drażniące jelito, które działają szybko, ale należy uważać z ich dawkowanie. Dwa inne znane od dawna środki przeczyszczające to olej rycynowy i płynna parafina. Najbezpieczniejsze są jednak środki zawierające latulozę, syntetyczny cukier, który robi porządek w naszych jelitach bezinwazyjnie.