Czy wskaźnik BMI jest trafnym narzędziem oceny stanu zdrowia?

0
683
Czy wskaźnik BMI jest trafnym narzędziem oceny stanu zdrowia

Wskaźnik masy ciała (BMI) jest podstawowym narzędziem oceny stanu zdrowia w większości placówek służby zdrowia. Mimo że od dziesięcioleci jest on stosowany jako miara stanu zdrowia na podstawie wielkości ciała, jest on powszechnie krytykowany za uproszczenie tego, co naprawdę oznacza bycie zdrowym.

Wielu twierdzi, że wskaźnik BMI jest przestarzały i niedokładny i nie powinien być stosowany w placówkach medycznych i fitness. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o BMI. Warto odwiedzić stronę www.ogloszenia24m.pl po więcej informacji.

Co to jest BMI?

„BMI to skrót od ” Body Mass Index” (wskaźnik masy ciała). Wskaźnik BMI został opracowany w 1832 roku przez matematyka o nazwisku Lambert Adolphe Jacques Quetelet. Skala BMI jest oparta na wzorze matematycznym, który określa, czy dana osoba ma „zdrową” wagę, dzieląc jej wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu:

BMI = waga (kg) / wzrost (m2)

Czy jest to dobry wskaźnik stanu zdrowia?

BMI odpowiada jedynie „tak” lub „nie” na pytanie, czy dana osoba ma „prawidłową” wagę, bez uwzględnienia wieku, płci, genetyki, stylu życia, historii chorób i innych czynników. Poleganie wyłącznie na wskaźniku BMI może pomijać inne ważne pomiary stanu zdrowia, takie jak stężenie cholesterolu, cukru we krwi, tętno, ciśnienie krwi i poziom stanów zapalnych, a także przeszacowywać lub niedoszacowywać prawdziwy stan zdrowia danej osoby. Co więcej, mimo że kobiety i mężczyźni mają różną budowę ciała – mężczyźni mają więcej masy mięśniowej, a mniej tłuszczowej niż kobiety – wskaźnik BMI stosuje te same obliczenia dla obu grup

BMI nie uwzględnia rozmieszczenia tkanki tłuszczowej

Chociaż wyższy wskaźnik BMI jest powiązany z gorszymi wynikami zdrowotnymi, to lokalizacja tkanki tłuszczowej na ciele może mieć większe znaczenie. Osoby z tłuszczem zgromadzonym w okolicy brzucha, mają większe ryzyko chorób przewlekłych niż osoby z tłuszczem zgromadzonym w biodrach, pośladkach i udach. Naukowcy podkreślili, że BMI nie uwzględnia miejsca, w którym tłuszcz jest przechowywany na ciele, co może prowadzić do błędnej klasyfikacji osoby jako niezdrowej lub zagrożonej chorobą. Należy pamiętać także o odpowiedniej suplementacji https://www.ogloszenia24m.pl/zdrowie-i-uroda/odchudzanie/

Może nie być trafny dla wszystkich populacji

Pomimo powszechnego stosowania wskaźnika BMI wśród wszystkich dorosłych, może on nie odzwierciedlać stanu zdrowia niektórych populacji rasowych i etnicznych. Wskaźnik BMI uwzględnia jedynie wagę i wzrost danej osoby jako miernik stanu zdrowia, a nie jej cechy indywidualne. Wiek, płeć, rasa, budowa ciała, historia choroby i inne czynniki mogą mieć wpływ na wagę i stan zdrowia danej osoby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]