Czym jest i jak się rozwija retinopatia cukrzycowa?

0
1016
oko

Retinopatia cukrzycowa jest to jedno z najczęściej występujących, a zarazem najbardziej dotkliwych powikłań cukrzycy. Retinopatia rozwija się w poprzez źle kontrolowaną glikemię i sprowadza się do zmian w mikrokrążeniu oka. W konsekwencji może to prowadzić nawet do utraty wzroku. Czym jest retinopatia cukrzycowa i w jaki sposób ją leczyć? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/retinopatia-cukrzycowa-jak-rozwija-sie-to-powiklanie-cukrzycy/

Retinopatia cukrzycowa – czym jest?

Retinopatia cukrzycowa jest to powikłanie następujące po cukrzycy, które przybiera charakter mikroangiopatii. W przebiegu tej nie wyrównywane i cukrzycy nasilają się zjawiska publikacji, to znaczy uszkodzenia struktur komórkowych w poprzez wysoki poziom glukozy we krwi. Co więcej hiperglikemia sprzyja nasileniu się syntezy wolnych rodników. Kiedy dodamy do tego fakt, że cukrzycy towarzyszy heperlipidemia oraz nadciśnienie, to zwiększa się ryzyko uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych.

Retinopatia cukrzycowa – jakie towarzyszą jej objawy?

Kiedy w organizmie rozwija się retinopatia cukrzycowa, mogą pojawić się objawy takie jak: 

  • pogorszenie widzenia w nocy, 
  • nieostre widzenie w ciągu dnia, 
  • spowolnione przystosowanie oka do widzenia w jasnych pomieszczeniach, 
  • mroczki przed oczami, 
  • nagła utrata widzenia– może do niej dojść w przypadku odwarstwienia siatkówki. 

Leczenie retinopatii cukrzycowej

Leczenie zmian oku najczęściej sprowadza się do wykonywania zabiegu laserowego. Obrzęk plamki, który sprzyja powstawaniu nowych naczyń krwionośnych leczony jest zastrzykiem z glikokortykosteroidem oraz przeciwciałami stosowanymi przeciwko śródankowemu czynnikowi wzrostu. Kiedy choroba przechodzi do zaawansowanego stopnia stosowany jest zabieg operacyjny, który polega na wycięciu ciałka szklistego (witerktomia). 

Retinopatia cukrzycowa – profilaktyka

Profilaktyka tego rodzaju schorzenia sprowadza się do kontrolowania poziomu glikemii w organizmie. Pomocna jest samokontrola plikami, to znaczy oznaczenie poziomu glukozy przy pomocy glukometru. W takim przypadku Ważne jest to utrzymywanie odpowiednich wartości hemoglobiny glikowanej. Dodatkowo Wymagane są regularne wizyty u okulisty. W stylu wzmocnienia ścian naczyń krwionośnych oka oraz ograniczenia negatywnego wpływu wolnych fragmentów, dobrze jest dostarczyć organizmowi wraz z dietą antyoksydantów, kwasów omega-3. 

Zobacz też: http://www.dbamourode.pl/czym-jest-i-jak-powstaje-hipoglikemia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]