Higiena jamy ustnej – jak prawidłowo ją utrzymać?

0
2794
Higiena jamy ustnej - jak prawidłowo ją utrzymać?

“Lepiej zapobiegać niż leczyć” – wszyscy słyszeli o słynnej maksymie przypisywanej Hipokratesowi. Odpowiednia profilaktyka to recepta na dobre zdrowie i sposób na utrzymanie dobrej sprawności przez lata. Właśnie dlatego działania profilaktyczne i promocja zdrowia powinny towarzyszyć każdemu od najmłodszych lat. Wpojenie odpowiednich przyzwyczajeń to klucz, zwłaszcza w przypadku utrzymywania higieny jamy ustnej. W jaki sposób pielęgnować zęby i co robić, by piękny i zdrowy uśmiech towarzyszył nam przez długie lata?

Podstawowe zalecenia w higienie jamy ustnej

Na stan naszego uzębienia wpływają przede wszystkim nasze codzienne działania. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to podstawa, jak również to, w jaki sposób to robimy. Warto pamiętać, aby myć zęby od strony języka i podniebienia, a także używać, najlepiej przed snem, nici dentystycznej. Istotnym jest także oczyszczanie języka z bakterii za pomocą wacika lub oddzielnej szczoteczki. Dodatkowo różnego rodzaju płukanki do jamy ustnej to dobry sposób na wsparcie utrzymania prawidłowej higieny. Najlepiej wybrać te, które w składzie nie posiadają alkoholu. Działanie płynów w jamie ustnej sprawia, że na powierzchni zębów tworzy się ochronna powłoczka – jest to m.in. dobry sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust. Na stan naszego uzębienia w ogromny sposób wpływa oczywiście nasza dieta – warto wyeliminować słodycze i inne produkty bogate w cukier i zastąpić je warzywami i owocami.

Odpowiednia szczoteczka – jak ją wybrać?

Choć nieczęsto mamy tego świadomość, dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów ma niezwykle istotne znaczenie. Właściwa technika mycia i dobra szczoteczka gwarantuje bowiem dobre oczyszczenie – warto zwracać uwagę na ilość, kształt oraz twardość włosia. Trzeba wiedzieć, że szorstkie i zbyt twarde włosie może zdzierać szkliwo, dobrze więc wybierać szczoteczki o włosiu miękkim lub średnim. Jak mówią specjaliści ze Smile Design Clinic – nieodpowiednie posługiwanie się szczoteczką w jamie ustnej może doprowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych lub zniszczenia szkliwa. Indywidualną kwestią jest wybór tradycyjnej lub elektronicznej szczoteczki – w przypadku tej drugiej pamiętajmy, by nie wykonywać nią żadnych dodatkowych ruchów.

Zaprzyjaźnij się z dentystą

W każdej klinice stomatologicznej istnieje możliwość wykonania przeglądu stomatologicznego zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Najlepiej zacząć działać od razu – nie dopuszczać do rozwoju ubytków, leczyć lub zapobiegać próchnicy. Świadomość i profilaktykę należy kształtować już od najmłodszych lat. Warto odwiedzać dentystę kontrolnie 1-2 razy do roku i dbać o swój uśmiech. Łatwo w ten sposób uniknąć konieczności leczenia kanałowego, a co za tym także idzie dodatkowych wydatków.

Więcej informacji: www.smiledesignclinic.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]