Czym jest laserowa korekcja wzroku?

0
919
Czym jest laserowa korekcja wzroku

Postęp medycyny sprawił, że istnieje coraz więcej nieinwazyjnych sposobów leczenia wad wzroku. Wyjątkowo skutecznym i coraz częściej stosowanym zabiegiem jest laserowa korekcja wzroku. Ceniony jest za szybkie efekty, bezbolesność oraz uniwersalność. Komu wskazany jest ten zabieg i jakie efekty może przynieść?

Laserowa korekcja wzroku – na czym polega?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg mający na celu przywrócenie pełnej ostrości widzenia. Jest powszechnie stosowanych w coraz większej liczbie klinik okulistycznych. W przeciwieństwie do okularów lub soczewek kontaktowych pozwala na całkowicie pozbycie się wady wzroku, a nie tylko na ich korekcję. Na czym polega? Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym – pacjent jest w pełni przytomny i ma kontakt z lekarzem. Do jego oczu wpuszczane są krople znieczulające, w pełni wystarczające, aby zabieg był bezbolesny. Następnie specjalista nakierowuje laser na oko pacjenta oraz zmienia kształt rogówki w taki sposób, aby nakierować załamywane przez nią promienie słoneczne na siatkówkę.

Cały zabieg trwa kilka minut, jest bezbolesny a jedyne uczucie, które towarzyszy choremu to niewielki dyskomfort. Jest również w pełni bezpieczny – pacjent podczas niego ma patrzeć w jednym kierunku, ale nawet jeśli odwróci wzrok, laser automatycznie się wyłącza, nie czyniąc żadnych szkód. Po zabiegu należy stosować się do zaleceń lekarza, co obejmuje między innymi stosowanie kropli, zapobiegających zapaleniu spojówek.

Komu polecana jest laserowa korekcja wzroku?

Towarzyszy Ci wyraźna wada wzroku, a okulary lub soczewki nie zawsze są dla ciebie komfortowe? W takiej sytuacji zabieg laserowej korekcji wzroku okaże się doskonałym wyborem. Z zabiegu mogą skorzystać dorosłe osoby po ukończeniu 20 roku życia, które mają już ustabilizowana wadę wzroku. Przeciwskazaniem jest natomiast zaćma i jaska, choroby autoimmunologiczne oraz posiadanie rozrusznika. Kobiety karmiące piersią oraz w ciąży również powinny wstrzymać się z wykonaniem zabiegu.

Jakie wady mogą być korygowanego za pomocą lasera? Najczęściej jest to krótkowzroczność, astygmatyzm oraz dalekowzroczność. W każdym przypadku zabieg wykonywany jest w inny sposób. W przypadku krótkowidzów stosuje się laser, żeby spowodować spłaszczenie rogówki. U osób z dalekowzrocznością laserowa korekcja wzroku polega na wzmocnieniu układu oka poprzez skierowanie promieni świetlnych na siatkówkę oraz uwypukleniu rogówki. Natomiast w przypadku astygmatyzmu zadaniem lasera jest wyrównanie płaszczyzny rogówki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]