Jak skutecznie zapobiegać kontuzjom?

0
1015
Rozciąganie pomoże w zapobieganiu kontuzjom
fot. Pixabay.com

Każdy sportowiec wie, jak ważne jest zapobieganie urazom i kontuzjom. Zwłaszcza, że gdy już się pojawią, leczenie może być o wiele trudniejsze niż ochrona przed nimi. Jak więc skutecznie bronić się przed kontuzjami? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów!

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/10-sposobow-zapobiegania-kontuzjom/

Właściwe planowanie treningu pomoże zapobiec kontuzjom

Każdy trening ma swoją pewną specyfikę. Niezwykle istotny jest w nim jednak plan i przestrzeganie kilku reguł, które pomogą zapobiec ewentualnym kontuzjom. Na pierwszym miejscu w takim planie powinna być rozgrzewka. Ważne jest to, aby nie pomijać tego etapu, a nawet pilnować, aby zajmowała minimum 15-20 minut. To rozgrzewka pomoże podnieść temperaturę mięśni, wpłynie na elastyczność stawów, a do tego przygotuje również płuca do wysiłku.

Drugim ważnym elementem rozsądnego podejścia do planu treningowego jest właściwe nawodnienie organizmu. I nie chodzi tutaj tylko o czas przed treningiem, w trakcie i po. O nawodnienie trzeba dbać przez cały dzień. Jeśli treningi są dłuższe niż 30 minut, warto pomyśleć o napoju izotonicznym. Taki samodzielnie przygotowany z wody, cytryny i miodu sprawdzi się idealnie.

W planowaniu treningu równie ważne jest to, aby dostosować go do swoich możliwości kondycyjnych. Nie narażajmy organizmu na wysiłek, któremu nie będzie w stanie podołać. Intensywność treningu można zwiększać w miarę upływu czasu, ale jeśli na samym początku przecenimy swoje możliwości, kontuzje mogą zdarzać się dość często.

Odpoczynek jako forma zapobiegania kontuzjom

Regeneracja i odpoczynek potreningowy to najlepsze, co możemy zaoferować naszym mięśniom, stawom, ścięgnom. Początkiem powinno być stopniowe wychładzanie organizmu. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie stretching, powolny trucht, spacer, które pomogą mięśniom wrócić do stanu sprzed treningu i uspokoją oddech.

Odpoczynkiem jest sen, którego nikt z trenujących nie powinien zaniedbywać. Sen powinien dla każdego być odpowiednio długi, regenerujący, nie przerywany przez nadmierne bodźce. Warto więc się do niego dobrze przygotować. Wywietrzyć sypialnię, zjeść ostatni posiłek minimum dwie godziny przed położeniem się do łóżka, ograniczyć korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło wieczorem.

Zobacz też: http://www.dbamourode.pl/korzysci-i-zagrozenia-plynace-z-morsowania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]