Discogel-leczenie dyskopatii metodą małoinwazyjną

0
3776
Discogel-leczenie dyskopatii metodą małoinwazyjną

Dyskopatia to jedna z chorób cywilizacyjnych. Przepracowanie, nieodpowiedni tryb życia, stres, urazy to główne przyczyny dyskopatii. Dyski, czyli krążki międzykręgowe to przez cały czas działające amortyzatory naszego kręgosłupa. Zaburzenie tej czynności powoduje degenerację dysku, a w efekcie chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa.

Proces zwyrodnieniowy zaczyna się w okresie dojrzewania. Nasila się z biegiem czasu i na skutek nadmiernych obciążeń, które powodują pękanie włókien pierścienia włóknistego i przesuwanie jądra miażdżystego do tyłu. Skutkiem jest ucisk na kanały nerwowe i ostry ból kręgosłupa. Rwa kulszowa to ucisk uszkodzonego dysku na korzenie nerwów może wyłączyć z czynnego życia na dłuższy okres . W leczeniu dyskopatii stosuje się wiele metod od leczenia zachowawczego poprzez rehabilitację i fizjoterapię po neurochirurgię. Różna jest skuteczność i czas powrotu do zdrowia w poszczególnych metodach leczniczych. W wyniku ciągłego doskonalenia sposobów leczenia dyskopatii w 2007 we Francji wprowadzono „Metodę DiscoGel”, doskonaloną następnie w ośrodkach Niemieckich i Włoskich.

DISCOGEL® jako małoinwazyjna metoda leczenia dyskopatii

Od kilku lat innowacyjna metoda  DISCOGEL® stosowana jest także w Polsce. Specjalizujące się w ortopedii warszawskie centrum medyczne Carolina Medical Center z powodzeniem leczy metodą DISCOGEL® od 2017 roku – zobacz: https://kregoslup.carolina.pl/metody-leczenia/discogel/ Jest to metoda mało inwazyjna a cały zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej. W znieczuleniu miejscowym pacjent leży na brzuchu a preparat żelowy podawany jest przez cienką igłę do środka dysku. Proteza żelowa wypełnia pęknięcia w osłabionym pierścieniu włóknistym, jednocześnie wzmacnia struktury dysku. Działanie przeciw zapalne przyspiesza trwałe gojenie wypukliny. Zabieg jest w czasie rzeczywistym monitorowany aparaturą RTG.

Czas trwania zabiegu to 30 min. plus 3 godziny przebywania w pozycji leżącej po zabiegu. Przez kilka kolejnych dni konieczna jest dezynfekcja miejsca nakłucia i zmiana opatrunku. Przez miesiąc zaleca się rekonwalescentowi, żeby nie podnosił ciężkich przedmiotów. Najważniejszą zaletą metody DISCOGEL® jest redukcja bólu w krótkim czasie od jednego dnia do czterech tygodni po zabiegu. Całkowity czas powrotu do zdrowia i aktywności ruchowej to 4-8 tygodni.

Kto może skorzystać z metody DISCOGEL®

Zabieg wykonany metodą DISCOGEL® polecany jest dla pacjentów ze zdiagnozowaną przepukliną dysków w szyjnym, piersiowym i lędźwiowym odcinku kręgosłupa, u których rehabilitacja i terapia farmakologiczna nie dały przez dłuższy czas zadowalających rezultatów w leczeniu. O możliwości skutecznego zastosowania tej innowacyjnej metody decyduje lekarz neurochirurg.

Przeciwskazaniem jest występowanie alergii na któryś ze składników preparatu. Zabieg nie jest polecany dla kobiet w ciąży i osób cierpiących na ciężką depresję. Dla procesu leczenia bardzo ważna jest dobrze dobrana rehabilitacja, niwelująca dysfunkcję i zapobiegająca nawrotom dolegliwości.

[Głosów:1    Średnia:1/5]