Dlaczego należy przeprowadzać badania kontrolne

0
2461

Rozpoznanie u pacjenta jednej z chorób serca oznacza, że musi się on regularnie zgłaszać się na badania kontrolne. Dzięki nim można sprawdzić, czy choroba pogłębia się, czy też wdrożona kuracja jest skuteczna.

Choroby serca są główną przyczyną zgonów w Polsce. Z tego względu bólu w klatce piersiowej, duszności czy kłucia serca nie należy lekceważyć – konieczne jest przeprowadzenie badań, dzięki którym zostanie ustalona przyczyna niepokojących objawów.

Regularnie badania kontrolne powinni przechodzić pacjenci, u których zdiagnozowano jedną z chorób serca, np. niewydolność serca czy miażdżycę. Dlaczego? Nie zawsze wdrożona kuracja musi przynosić oczekiwane efekty – bywa, że konieczna jest zmiana leków. To nie wszystko – pamiętać trzeba, że badania kontrolne pozwalają sprawdzić, czy w organizmie nie dochodzi do innych, niepokojących zmian.

Pacjentom, u których zdiagnozowano zawał serca, często zaleca się przyjmowanie leków ze statynami. Mimo że substancje te są skuteczne, gdy mowa o zapobieganiu chorobom serca, mogą wywołać niepożądane skutki. Nietolerancja statyn nie zawsze jest objawowa – tylko dzięki badaniom można sprawdzić, czy w organizmie doszło do zmian.

Jakie badania kontrolne zlecają lekarza?

Gdy mowa o chorobach serca, to najczęściej przeprowadza się następujące badania kontrolne:

  • Lipidogram. To badanie diagnostyczne polegające na pobraniu od pacjenta krwi, a następnie oznaczeniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Zaburzenia w ilości frakcji cholesterolu LDL i HDL są niepokojące i mogą w przyszłości doprowadzić do zawału serca.
  • EKG. Aktualnie jest uznawane za jedno z podstawowych badań, które pozwala sprawdzić, jak pracuje serce. Systematyczne przeprowadzanie EKG u pacjentów pozwala zauważyć zmiany i szybko zareagować na nie.
  • Rezonans magnetyczny serca. Regularnym badaniom kontrolnym powinni poddać się nie tylko pacjenci, u których stwierdzono rozwój choroby układu sercowo-naczyniowego, lecz także pacjenci z wrodzonymi wadami. Rezonans magnetyczny serca pozwala ocenić budowę zarówno serca, jak i naczyń wieńcowych.

Jak często przeprowadzać badania kontrolne? O częstotliwości powinien zdecydować lekarz, który prowadzi pacjenta – wiele zależy od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]