Narodziny dziecka są najważniejszym dniem w naszym życiu. Kiedy rozpoczynamy starania o potomka zmieniamy dużo w swoim życiu. W czasie ciąży unikamy stresu, odpowiednio się odżywiamy, zachowujemy się wedle podręcznikowych porad.
Następnie decydujemy się poród w najlepszej klinice, jednak okazuje się, że z naszym dzieckiem są problemy. Aby rozwiązać wszelkie wątpliwości i podjąć właściwe kroki w leczeniu niezbędna okaże się wizyta w poradni neontologicznej. Specjaliści z EMC doradzą nam, kiedy jest to szczególnie ważne.
Kim jest neonatolog?
Neonatolog to lekarz specjalizujący leczeniem i badaniem noworodków. Pod jego opiekę trafią więc zarówno dzieci zdrowe, jak i te ze schorzeniami. Neonatologia jest stosunkowo nową dziedziną nauki, a jej autem jest to, że obejmuje bardzo wąski zakres. W przypadku pediatrii lekarz zajmuje się dziećmi w wieku niemowlęcym, aż do 15-letniej młodzieży. Anatomia i potrzeby noworodka mocno różnią się jednak od tych u dorosłego człowieka, więc specjalistyczna wiedza neonatologa pomaga we wczesnym wykryciu zaburzeń zdrowotnych.
Jak wygląda praca neonatologa?
Praca lekarza zaczyna się już na etapie badań prenatalnych. Często są one źródłem informacji o prawidłowym rozwoju dziecka i pozwalają wykluczyć lub zauważyć patologiczne zmiany. Następnie neonatolog dogląda malucha tuż po urodzeniu. Sprawdza funkcje życiowe, prace układów wewnętrznych. Jeśli nie odnotowuje się żadnych schorzeń czy nieprawidłowości, to takie dziecko może trafić pod opiekę pediatry. Pod czasową opiekę neonatologa trafią z kolei noworodki, u których występują zmiany fizjologiczne lub resuscytowano je po porodzie. Obserwuje się również wcześniaki, dzieci z niską punktacją w skali APGAR, maluchy z podejrzeniem wady wrodzonej oraz dzieci, których matki chorowały w czasie ciąży.
Kiedy wybrać się do poradni neontologicznej?
Po powrocie ze szpitala większość rodziców może odetchnąć z ulgą. Jednak nadal należy uważnie obserwować noworodka i zwracać uwagę na konkretne objawy, które mogą być wynikiem niewykrytego schorzenia. W przypadku wystąpienia poniższych symptomów należy niezwłocznie udać się do poradni neontologicznej (w samej Warszawie znajdziemy ich ponad 10).
Rodziców powinno zaniepokoić:
- niereagowanie na bodźce zewnętrzne,
- brak apetytu,
- zmiany skórne,
- nieprawidłowy wygląd narządów płciowych,
- zaburzenia oddychania,
- zaburzenia wydalania,
- brak zachowania charakterystycznego dla zdrowego noworodka (np. brak płaczu).