Farmakologiczne i zabiegowe metody leczenia bólu

0
2522

Farmakologiczne leczenie bólu przewlekłego powinno być prowadzone przez specjalistę. Ostry ból jest wskazaniem do szybkiej wizyty na pogotowiu, leczy się go lekami lub operacyjnie, jeśli jest taka potrzeba. Słaby i okazjonalny ból można leczyć samodzielnie, zażywając np. paracetamol.

Ból przewlekły traktowany jest jako choroba i wymaga leczenia w specjalistycznych poradniach. Zwykle jest on objawem poważnego stanu chorobowego toczącego się w organizmie, dlatego leczy się go przyczynowo i objawowo. Ostry ból przeważnie jest objawem choroby lub stanu zagrażającego życiu. Interpretacja bólu jako objawu zależy od jego nasilenia, lokalizacji i dolegliwości towarzyszących.

Metoda farmakologiczna leczenia bólu 

Ulgę w bólu może przynieść prawidłowo dobrana terapia. Aby zdobyć najnowsze informacje z tej dziedziny, warto odwiedzić profesjonalny serwis dla lekarzy, gdzie dostępne są artykuły naukowe oraz relacje z konferencji medycznych.

Leczenie przewlekłego bólu jest szczególnie istotne w przypadku chorych na nowotwory, ale też ważne dla chronicznego bólu wynikającego z neuropatii, chorób neurologicznych czy zwyrodnieniowych stawów lub kości.

Ból ocenia się w skali od 1 do 10 i na tej podstawie dobiera właściwe leki, ich formę i dawki. Najsłabszy ból, o nasileniu od 1 do 4, leczy się paracetamolem i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Ból umiarkowany, o sile od 5 do 6, wymaga zastosowania słabych opioidów, np. kodeiny. Silny ból, określany przez chorego jako nasilenie od 7 do 10, leczy się silnymi opioidami, w tym morfiną i oksykodonem.

Fizykoterapia, zabiegi i chirurgia w leczeniu bólu 

Przewlekły ból niezależnie do przyczyny leczy się poprzez rehabilitację, zabiegowo, a gdy to konieczne – chirurgicznie. Doraźnie w czasie terapii można stosować także leczenie farmakologiczne adekwatne do przypadku.

Ból łagodzi rehabilitacja w postaci fizyko-, magneto-, elektro- czy laseroterapii, niekiedy stosuje się też hydroterapię. Możliwe zabiegi uwalniające od przewlekłego bólu to tzw. blokada nerwów lub stawów (rodzaj znieczulenia wstrzykiwanego bezpośrednio w miejsce bólu), neuroliza, czyli zniszczenie włókien nerwowych, termolezja (zniszczenie nerwu prądem) – stosowana głównie do leczenia bólu kręgosłupa. Przewlekłą migrenę można leczyć także zastrzykami z botoksu.

Jeśli wszystkie stosowane środki nie przynoszą rezultatu, należy rozważyć leczenie chirurgiczne. Jest ono skuteczne tylko w niektórych rodzajach bólu i obarczone jest ryzykiem powikłań, jednak czasem to jedyna metoda, by uwolnić się od przewlekłego bólu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]