Laparoskopia – co to takiego?

0
2834

Dolegliwości pochodzące z układu pokarmowego są jednym z najczęstszych powodów wizyty u lekarza. Na szczęście, współcześnie istnieją małoinwazyjne metody ich leczenia. Jedną z nich jest laparoskopia. Na czym polega i kto może się jej poddać? Sprawdźcie.

Dolegliwości

Nie chodzimy do lekarza za każdym razem, gdy zaboli nas brzuch. Przyczyną bowiem może być zwykła niestrawność związana na przykład z przejedzeniem. Istnieją jednak okoliczności sprawiające, że nie powinniśmy się wahać i zwlekać z wizytą u gastrologa. Dolegliwości związane z brzuchem mogą mieć różne nasilenie i zmienność. Związane jest to z ich przyczyną, która warunkuje też długość odczuwania dyskomfortu. Możemy rozróżnić dwa rodzaje bólów jamy brzusznej – ostry oraz przewlekły. Pierwszy z nich charakteryzuje się dużą intensywnością i nagłym wystąpieniem. Może wiązać się ze skurczem mięśni gładkich jelit, pęcherzyka żółciowego, macicy czy pęcherza moczowego. Przy bólach pochodzących z przewodu pokarmowego przyczyną jest często spożywanie tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Ból przewlekły natomiast, niesie ze sobą zazwyczaj poważniejsze przyczyny. Nierzadko jest to stan zapalny związany z błoną śluzową żołądka, jelit czy niewydolnością wątroby. Skategoryzowanie bólu pomaga lekarzom w podjęciu decyzji dotyczącej przyczyn bólów jamy brzusznej. Współcześnie istnieją dokładne i jednocześnie małoinwazyjne metody diagnostyczne, które ułatwiają rozpoznanie problemu. Jedną z nich jest laparoskopia.

Laparoskopia – diagnozuje i leczy

Laparoskopia to technika chirurgiczna, w której dzięki miniaturyzacji sprzętu możliwe jest przekazanie obrazu z wnętrza jamy brzusznej na monitor. Pozwala to na jej wykorzystywanie zarówno do diagnostyki, jak również leczenia wielu schorzeń, nie tylko tych związanych z układem pokarmowym. W Poznaniu korzystają z niej lekarze Prywatnej Lecznicy Certus, gdzie stosuje się ją w chirurgii ogólnej do operacji przepukliny pachwinowej, jelit, pęcherzyka żółciowego oraz wyrostka robaczkowego. Pozwala ona także na leczenie nadpotliwości. W ginekologii natomiast służy do usuwania torbieli i guzów jajnika, a w urologii do operacji żylaków powrózka nasiennego oraz usunięcia przerostu prostaty. Dzięki użyciu laparoskopu, tj. rurki złożonej z teleskopu, małej kamery i źródła światła, możemy obserwować wnętrze jamy brzusznej na ekranie monitora. Dodatkowo obraz można powiększać i przybliżać. Powyższe dane pozwalają nakreślić w jak licznych dziedzinach medycyny laparoskopia znajduje swoje zastosowanie. Nie tylko lekarze doceniają tę metodę. Dzięki małej ingerencji jest ona również aprobowana przez pacjentów. Laparoskopia jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych operacji, ponieważ zabieg wymaga małego cięcia, co umożliwia szybsze wyjście ze szpitala do domu. Co więcej, wiąże się z mniejszym stresem u pacjentów i mniejszą liczbą powikłań.

Przebieg i zastosowanie

Laparoskopię przeprowadza się w pełnym znieczuleniu. Jest to metoda służąca diagnozowaniu, ale także operowaniu wielu schorzeń, m.in. wycięcia woreczka żółciowego, wyrostka robaczkowego czy operacji usunięcia torbieli i guzów. Przed wykonaniem laparoskopii zaleca się stosować lekkostrawną dietę, natomiast na kilka godzin przed samym zabiegiem należy powstrzymać się od przyjmowania jakichkolwiek posiłków. Podczas laparoskopii, najpierw jamę brzuszną wypełnia się gazem, po to by uzyskać przestrzeń na wprowadzenie urządzeń i swobodne manipulowanie nimi. Następnie za pomocą specjalnych rurek (trokarów) wprowadza się laparoskop rejestrujący obraz z kamery, który jest wysyłany na monitor. Mała inwazyjność tego zabiegu daje pacjentom szereg zalet. Rany po nacięciach są niewielkie i szybko się goją. Wpływa to także na mniejsze ryzyko powikłań i zakażenia, które częściej występują podczas operacji wykonywanych tradycyjnymi metodami. To wszystko przekłada się na komfort psychiczny pacjenta, który odczuwa mniejszy stres związany z zabiegiem. Powyższe zalety niewątpliwie powodują, że laparoskopia ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, m.in. chirurgii, ginekologii czy urologii. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Należą do nich: niewydolność krążeniowo-oddechowa, ciężka postać astmy czy ciąża lub podeszły wiek.

Pamiętajmy, że wielu dolegliwościom możemy zapobiegać poprzez stosowanie się do powszechnie przyjętych zaleceń lekarzy. Tak też jest w przypadku układu pokarmowego. W razie jakichkolwiek dolegliwości warto jednak udać się do lekarza, który zleci potrzebne badania. Obecnie lekarze korzystają z wielu innowacyjnych metod, które pozwalają na szybki powrót do zdrowia. Po co więc zwlekać?

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]