Fronty akrylowe czy lakierowane – które wybrać?

0
1771
Fronty akrylowe czy lakierowane

Wykończenie frontów meblowych to nie tylko kwestia estetyki, ale także i funkcjonalności, trwałości i ceny. Jakie wady i zalety mają fronty akrylowe, a jakie lakierowane, które są odporniejsze, które droższe i które łatwiej utrzymać w czystości? Sprawdź nasze porównanie.

Kuchnia akrylowa vs. kuchnia lakierowana

Płyty akrylowe powstają poprzez pokrycie surowej płyty MDF warstwą folii akrylowej. Druga stronę płyty oklejana jest laminatem przeciwprężnym – białym lub zbliżonym do barwy akrylu. Warstwa lakieru zapobiega wypaczaniu się płyty. Dopiero po takich zabiegach płyta cięta jest na mniejsze części – odpowiadające wielkością poszczególnym frontom. Obrzeża zabezpiecza się przy użyciu okleinarki. Najlepsze efekty gwarantuje nam oklejanie laserowe.

By otrzymać fronty lakierowane, najpierw odpowiednio rozcinamy płytę MDF. Następnie elementy te są frezowane oraz przygotowywane do malowania. W dalszej kolejności pokrywa się je lakierem – od przodu i po bokach. Po wyschnięciu dodatkowo poddaje się je szlifowaniu i polerowaniu. Druga strona frontów pokrywana jest laminatem przeciwprężnym.

Kuchnia akrylowa vs. kuchnia lakierowana

Porównanie frontów akrylowych i lakierowanych

Decyzja o wyborze rodzaju wykończenia kuchennych frontów jest jedną z kluczowych, kiedy planujemy zabudowę na wymiar. Z pewnością będzie łatwiej nam ją podjąć, jeżeli poznamy właściwości obu rozwiązań.

Fronty akrylowe Fronty lakierowane
Wygląd
Cena za 1 m2 Cena frontów akrylowych będzie zależeć od rodzaju wykończenia płyty (matowe, w połysku) oraz sposobu pokrycia obrzeży. Za metr kwadratowy płyty akrylowej zapłacimy od ok. 200 zł. W zależności od rodzaju wykończenia (połysk, półmat, mat), za m2 jednostronnie polakierowanego frontu zapłacimy od ok. 300 zł w górę. Za lakierowanie z drugiej strony dodatkowo zapłacimy od ok. 70 zł. Cena frontów lakierowanych zależeć będzie także od ewentualnych frezowań.
Gama kolorów Wybór jest ograniczony. Z reguły producenci oferują od kilku do kilkunastu kolorów akrylu. Do wyboru mamy pełną gamę kolorystyczną z palety RAL, NCS i ICA.
Efekt połysku Meble kuchenne z połyskiem będą najlepiej prezentować się pokryte laminatem akrylowym. Efekt lustrzanej powierzchni nie będzie aż tak spektakularny, jak w przypadku frontów z akrylu.
Trwałość koloru Kolor akrylu jest odporny na promieniowanie UV oraz na oksydację (utlenianie). Nie będzie zatem zmieniać się na przestrzeni lat. Lakierowane szafki kuchenne mogą z czasem zmieniać kolor, szczególnie gdy będą narażone na działanie promieni słonecznych.
Czy można frezować? Z uwagi na sposób wykonywania płyt akrylowych, nie da się wykonywać w nich frezów. Musimy więc zdecydować się na tradycyjne lub nakładane uchwyty bądź też, jeżeli zależy nam na gładkiej zabudowie, na systemy typu tip-on czy servo-drive. Ponieważ lakierowanie płyty odbywa się po jej obróbce, w przypadku lakierowanych szafek kuchennych do wyboru mamy fronty z dekoracyjnymi frezami, ale i z frezowanymi uchwytami.
Czyszczenie Gładka powierzchnia akrylu będzie łatwa do utrzymania w czystości. Jednak na frontach o wysokim połysku łatwo mogą odbijać się odciski palców. Widoczne będą też zacieki czy smugi. Fronty lakierowane są łatwe w czyszczeniu. Należy jednak traktować je z większą delikatnością niż fronty akrylowe – łatwiej o ich zarysowanie.
Odporność Są wyjątkowo odporne na zarysowania, zmianę temperatur czy przebarwienia. Przez lata użytkowania będą się świetnie prezentować. Uderzenia mogą powodować odpryskiwanie lakieru. Fronty lakierowane są również podatne na zarysowania.
Naprawa Istnieje możliwość usunięcia drobnych rys i ewentualnych uszkodzeń. Istnieje możliwość naprawy frontów lakierowanych. Należy jednak wziąć pod uwagę ewentualną różnicę kolorów w zestawieniu pozostałymi, dłużej użytkowanymi, elementami zabudowy (lakier będzie zmieniał kolor z upływem czasu).

Fronty akrylowe czy lakierowane – które lepsze?

Znasz już wszystkie za i przeciw frontów lakierowanych i arylowanych. Które wybrać do kuchni? Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Fronty lakierowane przynoszą szersze możliwości pod kątem aranżacji – możemy wybrać dowolny kolor, a do tego można je frezować. Są za to droższe i mniej odporne niż fronty pokryte akrylem. Akryl natomiast jest trwalszy, a jego kolor nie będzie zmieniał się przez lata.

Nie możesz się zdecydować, które fronty wybrać? Pomogą Ci specjaliści z Max Kuchni!

[Głosów:6    Średnia:2.8/5]