Halitoza, czyli wstydliwy problem z ust

0
2742
Halitoza, czyli wstydliwy problem z ust

Nieświeży zapach z ust może być bardzo dokuczliwym problemem utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Rożne mogą być przyczyny tej dolegliwości. Czasami konieczna może być wizyta u lekarza, który pomoże w ich ustaleniu. Czym jest zatem halitoza i jakie są jej objawy? Szczegóły w naszym artykule.

Przyczyny halitozy

Halitoza to utrzymujący się długo nieświeży oddech, który może być objawem różnych chorób. Doraźnie pomóc może guma do żucia czy odświeżacz do ust np. od producenta farmaceutyków, firmy Scan-Anida. Nie wolno bagatelizować objawów halitozy i warto jak najszybciej ustalić jej przyczyny. Jej występowanie jest najczęściej powiązane z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Dotyczy to aż 90% przypadków tej dolegliwości. Dlatego zanim udamy się z problemem nieświeżego oddechu do specjalisty, warto zwrócić uwagę na to, czy właściwie myjemy zęby. Najlepiej przy okazji wybrać się do stomatologa na przegląd jamy ustnej oraz usunięcie kamienia i osadu nazębnego. Przyczyną nieświeżego oddechu mogą być bowiem również nieleczone ubytki, stany zapalne czy problemy z protezą.

Po pomoc do lekarzy specjalistów

Kiedy wykluczymy przyczyny stomatologiczne, warto skonsultować się z laryngologiem, bowiem przyczyną nieświeżego oddechu może być choroba gardła lub migdałków. Jeśli laryngolog nie pomoże uporać się z problemem halitozy, pozostaje przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym, w tym również przyjmowanym lekom i używkom takim jak alkohol czy papierosy. To one mogą być winowajcami podobnie jak zbyt duża ilość mięsa, cebuli i czosnku w diecie. Przejadanie się zdecydowanie nie sprzyja zdrowiu, w tym również zdrowemu oddechowi. Przyczyną halitozy mogą być również problemy trawienne takie jak nieżyt lub refluks żołądka, zaburzenia flory jelitowej czy zaparcia. Co ważne, przykry zapach z ust może być objawem poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu nerek, wątroby i innych narządów wewnętrznych. Dlatego tak kluczowe dla zdrowia i oczywiście dobrego samopoczucia jest rozpoznanie jego przyczyny i wdrożenie odpowiedniej kuracji.

[Głosów:2    Średnia:5/5]