Herbata: nie tylko smak, ale również właściwości

0
948
Herbata

Herbata jest jednym z tych napojów, który towarzyszy nam najczęściej. Możemy wypić ją do każdego posiłku, a często sięgamy po nią także w ciągu dnia jako po aromatyczny napój, który doskonale zaspokaja pragnienie. Jednak herbata może mieć także szereg cech, które wpłyną korzystnie na nasz organizm. Poznaj je bliżej, abyś mógł odpowiednio dobierać ją do swojego obecnego stanu.

Gorące lato? Herbata może działać orzeźwiająco!

Wiele gatunków herbaty pochodzi z gorących regionów. Nic więc dziwnego, że niektóre z nich mają właściwości wychładzające i mogą posłużyć jako napój orzeźwiający. Doskonale sprawdzają się dzięki temu w czasie upalnego lata, zwłaszcza dla osób, które często odczuwają przykre dolegliwości związane z wysoką temperaturą, takie jak choćby ospałość.

Wśród herbat orzeźwiających na pierwszym miejscu stoi bez wątpienia Wenshan Bao Zhong, pochodząca na przykład z 2011 roku. To wyjątkowy rodzaj herbaty, pochodzący z północnego Tajwanu, gdzie panują specyficzne warunki pogodowe. Jej produkcja została dostosowana specjalnie do nich, a cały zbiór uzyskany ręcznie. Dzięki bardzo delikatnej obróbce herbata ta plasuje się pomiędzy klasycznymi zielonymi naparami a oolong. Zapewnia jej to aksamitny, delikatny smak o orzeźwiającym charakterze. Smakosze wyczują w nim nutę kwiatów i poziomek.

Brak energii? Herbata pobudzi lepiej niż kawa

Pomimo że najbardziej znanym napojem pobudzającym od wielu wieków jest kawa, nie należy pomijać dobroczynnego wpływu herbaty na nasz stan i energię. Wiele jej gatunków bogatych jest w teinę i inne flawonoidy, dzięki którym działają równie skutecznie, co kawa – a w przypadku matchy nawet skuteczniej.

Czym zatem jest matcha? To specjalny gatunek herbaty, który odznacza się wyjątkowo wysoką zawartością teiny – to z kolei ten sam związek, co kofeina, a jego nazwa różni się jedynie dlatego, że uzyskiwany jest z liści herbaty, a nie z ziaren kawowca. Jednak nie tylko w tym kryje się sekret matchy, a w jej formie, jaką jest drobny proszek. Jest następnie przygotowywana w formie zawiesiny, dzięki czemu pijąc ją, uzyskujemy całą teinę, jaką można uzyskać z liści, co stanowczo wzmacnia jej działanie. Co równie ważne, matcha może być pita na wiele sposobów: zaparzona wodą jak klasyczna herbata, przygotowana z ciepłym lub zimnym mlekiem, a nawet dodana do innych potraw, jak choćby ciastka, dzięki czemu jest zjadana wraz z nimi.

Herbata afrodyzjak, dla wszystkich, którzy chcieliby wspomóc swoje libido

Afrodyzjaki to wszystkie zioła, które pozytywnie wpływają na libido i są chętnie spożywane jako naturalne wsparcie witalności seksualnej. Internetowy sklep z herbatami oferuje na swojej stronie kilka ich rodzajów, dzięki czemu każdy będzie mógł wybrać tę, która najbardziej przypadnie mu do gustu.

Wśród afrodyzjaków znalazły się między innymi Ashwagandha, która uważana jest za indyjski adaptogen, czyli roślinę wspomagającą kompleksowo pracę organizmu i jego witalność. Dzięki bogactwu flawonoidów i saponin korzystnie wpływa między innymi na przemianę materii i kontrolę masy ciała. Pomaga w budowie masy mięśniowej. Korzystnie wpływa na układ nerwowy, kojąc stres, zmniejszając natężenie depresji, fobii czy nadpobudliwości. Dla wielu osób najbardziej pożądane jej działanie to wspomaganie układu hormonalnego, poprzez regulację poziomu testosteronu u mężczyzn i cyklu menstruacyjnego u kobiet. Dwa ostatnie efekty mogą wspólnie korzystnie wpłynąć także na libido, dzięki czemu została zakwalifikowana do afrodyzjaków. Warto pamiętać, że wciąż jest stosowana w indyjskiej medycynie naturalnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]