Jak dbać o zdrowie jamy ustnej – kilka praktycznych porad

0
2175
Jak dbać o zdrowie jamy ustnej – kilka praktycznych porad

Właściwe dbanie o higienę jamy ustnej to nie tylko mycie zębów, choć ono jest zdecydowanie najważniejsze. Aby cieszyć się zdrowymi zębami, świeżym oddechem i zdrową jamą ustną, koniecznie zapoznaj się z zasadami prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej!

Jak poprawnie szczotkować zęby?

Przede wszystkim zacznij od tego, aby prawidłowo szczotkować zęby. Włókna szczoteczki powinny być ustawione pod kątek 45 stopni względem powierzchni zewnętrznej zębów. Należy wykonywać krótkie, okrągłe ruchy i w ten sposób usuwać płytkę nazębną. Powierzchnie wewnętrzne wymagają natomiast trzymania szczoteczki pionowo i myć zęby samą końcówką szczoteczki. Powierzchnie żujące, czyli zęby z tyłu szczęki, powinno się myć natomiast ruchem posuwistym – przód tył. Cały zabieg powinien trwać nie mniej niż 2 minuty.

Jak poprawnie szczotkować zęby

Szczoteczka ręczna czy elektryczna?

Kupując nową szczoteczkę do zębów, każdorazowo stajesz przed dylematem – czy lepiej wybrać model manualny, czy też elektryczny? Szczoteczki ręczne są w stanie umyć zęby równie dobrze, co elektryczne, jednak wymaga to większych umiejętności i precyzyjnych ruchów. Z tego względu często wybierana szczoteczka elektryczna Oral B cieszy się wysokimi wskaźnikami sprzedaży i może poprawiać swoje możliwości. Obecnie takie urządzenia sprzedawane są z kilkoma różnymi końcówkami, aby móc odpowiedzieć na potrzeby użytkowników. Możesz też korzystać z timera, który będzie odliczał czas pozostały do umycia zębów – nie będziesz się musiał już więcej przejmować, że mycie zębów trwały zbyt krótko.

Czy należy używać nici dentystycznych?

Równie ważne, co mycie zębów – choć często niedocenianie – jest używanie nici dentystycznej. Dzięki usuwaniu resztek jedzenia gromadzących się w szczelinach pomiędzy zębami możesz zapobiec bowiem wielu chorobom np. próchnicy. Twardniejąca płytka nazębna może się natomiast zamienić w kamień nazębny, a bakterie ze złogów pokarmowych staną się przyczyną chorób dziąseł. Co więcej, nieusunięte resztki jedzenia mogą wydawać nieprzyjemny zapach – jeśli masz z tym problem, koniecznie wypróbuj regularnie nitkować zęby zaraz po ich umyciu. Te dwa zabiegi zapewnią Ci nie tylko piękny uśmiech, ale i ochronią przed bólem i wydatkami związanymi z leczeniem zębów.

Szczoteczka ręczna czy elektryczna

Płyn do płukania – czy warto?

Trzecim etapem dbania o higienę jamy ustnej, po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, jest płukanie. Specjalne płyny do płukania przyniosą ci ogromne korzyści. Przede wszystkim stanowią ostatni etap usuwania resztek jedzenia – docierają tam, gdzie nie sięgnęła szczoteczka i nitka. Po drugie płyn do płukania tworzy na zębach dodatkową warstwę ochronną. Zapobiega też krwawieniu dziąseł, chroni przed parodontozą oraz wzmacnia szkliwo i zmniejsza nadwrażliwość zębów. Najbardziej zauważalnym efektem będzie jednak skuteczne zapewnienie świeżego oddechu na dłuższy czas. Uważaj jednak, żeby nie używać płynu do płukania jamy ustnej zbyt często, ponieważ mógłby on spowodować przebarwienia – często zdarza się to w przypadku preparatów bakteriobójczych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]