Jak dbać o zdrowy kręgosłup?

0
2450

Siedzący tryb życia, mała ilość ruchu, chodzenie na wysokich obcasach, wszystkie te rzeczy bardzo negatywnie wpływają na stan kręgosłupa. Często dopiero pierwsze bóle, które atakują znienacka i są wyjątkowo dokuczliwe, alarmują o dziejących się problemach. O kręgosłup jednak – podporę konstrukcyjną naszego ciała – powinno się dbać każdego dnia. O nasz kręgosłup pomoże zadbać ortopeda czy fizjoterapeuta, który w dużych miastach, takich jak Warszawa znaleźć możemy w wielu ośrodkach.

Ortopeda – ostateczność czy profilaktyka?

Do specjalisty z reguły zgłaszamy się dopiero wtedy, kiedy czujemy, że dolega nam coś poważnego. Długo utrzymujące się bóle, problemy ze wstaniem z łóżka, trudności przy pochylaniu się. Jest w tym trochę prawdy. Jednak jak rozróżnić poważny ból kręgosłupa od tego, z którym jesteśmy w stanie sami sobie poradzić?

Najlepszą diagnostą bólu kręgosłupa będzie udanie się do specjalisty. Dobry ortopeda po przyjrzeniu się pozycji pacjenta oraz rozmowie skieruje na odpowiednie badania. Najczęściej wykonywanymi badaniami diagnostyki kręgosłupa jest zdjęcie RTG, które obrazuje stan kręgosłupa oraz stawów.
Po kolejnej wizycie lekarz diagnozuje problematykę bólu oraz zaleca leczenie. W zależności od schorzenia jest kilka możliwości leczenia bólu kręgosłupa. Jednym z nich jest rehabilitacja kręgosłupa, której systematyka wspomagana przez ćwiczenia wykonywane w domu zlecone przez rehabilitanta mogą uratować Cię przed bólem. Kolejnym jest operacja, która bardzo często jest ostatecznością.

Częstym schorzeniem, które pojawia się z reguły u osób w średnim i starszym wieku, jest dyskopatia. Na dyskopatię często potocznie mówi się „wypadanie dysków”, co ma związek z faktem, iż dyski, czyli poduszeczki o owalnym kształcie oddzielające kręgi przemieszczają się. Przemieszczenie to powoduje bardzo silny ból, który praktycznie uniemożliwia funkcjonowanie. W takim przypadku ortopeda jest jedynym i słusznym wyborem. Lekarz nie tylko zdiagnozuje chorobę, ale także określi dalsze możliwe postępowanie.

Fizjoterapia czy rehabilitacja w domu?

Zaawansowany stan chorobowy czy zwyrodnieniowy powinien skierować kroki pacjenta do fizjoterapeuty lub rehabilitanta. Jednak powodzenie kuracji w dużej mierze zależy także od zaangażowania pacjenta oraz zmian nawyków i trybu życia. Aby zadbać o zdrowy kręgosłup, należy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Przede wszystkim potrzebuje on ruchu. Ćwiczenia fizyczne, bieganie, jazda na rowerze, nawet spacer, to wszystko jest aktywnością fizyczną, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa. Równie istotny jest także materac, na którym spędzamy średnio 8 godzin na dobę. Powinien być dostosowany do wagi i dostosowywać się do naturalnej krzywizny naszego ciała. Bardzo istotne jest także wzbogacenie diety o wapń, który stanowi ważny budulec kości. W miarę możliwości, czego skutecznie uczy fizjoterapia, powinno się unikać napięcia mięśni pleców.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak działa skleroterapia?
Następny artykułJak dbać o zęby?
Redakcja DlaZdrowia24.pl

Pozytywnie nastawiona do życia weganka. Uwielbiam jazdę konną i długie wycieczki rowerowe.