Skleroterapia (inaczej obliteracja) pozwala pozbyć się drobnych naczynek i rozszerzonych żył. Jest to zabieg bezpieczny i prawie bezinwazyjny. Daje wieloletnie efekty, a także stanowi niewątpliwą alternatywę dla leczenia operacyjnego
Czym jest skleroterapia?
Skleroterapia polega na wywołaniu kontrolowanego miejscowego stanu zapalnego, dzięki wprowadzeniu do światła naczynia specjalnego preparatu. Powoduje on zwłóknienie i zamknięcie ściany zmienionego chorobowo naczynia. Efektem tego zabiegu jest wchłanianie i zanik rozszerzonych żył i pajączków. Nie pozostawia on żadnych nacięć i blizn na kończynach dolnych. Ponadto jest praktycznie bezbolesny, ponieważ wkłucia są wykonywane przy użyciu bardzo cienkich igieł. Nie wymaga też długiej rekonwalescencji, a efekty są zwykle widoczne po kilku sesjach.
Jak się przygotować do zabiegu?
Należy pamiętać, że decyzję o wykonaniu skleroterapii podejmuje chirurg naczyniowy. Podczas konsultacji ocenia stan kończyn dolnych oraz wykonuje badanie USG żył. Odpowiednie przygotowanie się do zabiegu nie wymaga zastosowywania się do wielu zaleceń. Około dwa tygodnie przed wykonaniem skleroterapii, powinno się rozpocząć przyjmowanie Rutinoscorbinu, ponieważ działa on wzmacniająco na naczynia krwionośne i zmniejsza ryzyko pojawienia się przebarwień. Natomiast bezpośrednio przed obliteracją w obszarze poddawanym zabiegowi, niewskazane jest golenie nóg, stosowanie kremów, balsamów, maści oraz leków. Mogą się bowiem pojawić zaczerwienienia, które utrudnią chirurgowi obserwację naczyń i żył.
Jak odbywa się zabieg skleroterapii?
Zabieg skleroterapii wykonuje się bez znieczulenia, w warunkach ambulatoryjnych. Trwa mniej więcej 20-30 minut. Rozpoczyna się od oceny układu żylnego w pozycji stojącej, ale przeprowadza się go już w pozycji leżącej. Chirurg za pomocą cienkich igieł wprowadza środek obliterujący do rozszerzonych naczyń. Obszar wykonywania zabiegu jest uzależniony od tego, jak rozległe są zmiany, które należy usunąć oraz od stopnia ich zaawansowania. Kolejnych iniekcji w tej samej okolicy nie można wykonywać wcześniej niż po 3 tygodniach. Liczba zabiegów jest ustalana z lekarzem indywidualnie. Zwykle wykonywane są w odstępach 3-4 tygodni.
Postępowanie po zabiegu.
Skleroterapia nie wymaga długiej rekonwalescencji. Tuż po zabiegu pacjent przebywa pod obserwacją w pozycji leżącej, około 30 minut. Następnie zakładane są rajstopy, pończochy lub opatrunek uciskowy, które powinno się nosić przez ponad 7 dni. Terapia uciskiem ma działanie profilaktyczne – pomaga zwiększyć skuteczność skleroterapii. Zaleca się również intensywny, godzinny spacer po zabiegu. Powrót do normalnej aktywności następuje najwcześniej po kilku tygodniach. Po obliteracji należy unikać:
- opalania się na słońcu i w solarium, aby nie pojawiły się przebarwienia;
- uprawiania nadmiernego wysiłku fizycznego, przez około dwa tygodnie po zabiegu;
- pozostawania przez długi czas w pozycji siedzącej lub stojącej;
- brania gorącej kąpieli i prysznica.
Należy również pamiętać o tym, by regularnie masować obszary poddane zabiegowi oraz od czasu do czasu odpoczywać, z nogami umiejscowionymi wysoko, nieco ponad tułowiem.
Ogromną zaletą skleroterapii jest jej skuteczność. Zwykle raz usunięte rozszerzone naczynia, nie wymagają przeprowadzania kolejnych zabiegów. Zabieg laserowego zamykania naczynek jest to metodą nieinwazyjną, która poza efektem estetycznym, pomaga również zmniejszać szereg dolegliwości towarzyszących żylakom. Pajączki na nogach najczęściej świadczą o przewlekłej niewydolności żylnej. Żeby uniknąć owrzodzenia, warto je regularnie usuwać przy pomocy skleroterapii.