Jak leczyć stany zapalne dziąseł?

0
2720
Jak leczyć stany zapalne dziąseł?

Na stany zapalne dziąseł możemy narazić się bardzo łatwo, dlatego mogą one dotknąć każdego z nas. Jakie są ich najczęstsze przyczyny, objawy oraz metody leczenia?

Stany zapalne dziąseł – przyczyny

Zapalenia dziąseł są wywoływane przede wszystkim przez toksyny, które wytwarzane są przez bakterie znajdujące się na uzębieniu. Namnażają się w wyniku niewystarczającej higieny oraz tworzą płytkę nazębną, która z czasem może przekształcać się w trudny do usunięcia kamień. Zaczyna on odpychać dziąsła i odsłaniać szyjki zębowe. Gdy leczenie nie zostanie podjęte we właściwym czasie, wtedy stan zapalny może dostać się aż do tkanki łącznej zębów oraz tkanki kostnej. W konsekwencji może dojść do paradontozy i utraty zębów.

Również stany zapalne dziąseł mogą pojawić się wskutek uszkodzeń mechanicznych, na przykład przy mocnym szczotkowaniu twardą szczoteczką, podrażnieniu przez protezy i aparaty ortodontyczne. Zdarza się też, że stan dziąseł związany jest z niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, na przykład cukrzycą. Warto też wspomnieć, że na zapalenia dziąseł bardziej narażone są osoby z wadami zgryzu.

Objawy zapalenia dziąseł:

  • kamień nazębny
  • rozpulchnienie dziąseł
  • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł
  • krwawienie w trakcie mycia zębów
  • nadwrażliwość szyjek zębowych na zimno, ciepło, potrawy słodkie
  • obniżenie się szyjek zębowych
  • przykry zapach z ust, niesmak

Stany zapalne dziąseł – leczenie

Wybór odpowiedniej metody leczenia jest podyktowany przyczyną oraz zaawansowaniem choroby. Gdy na zębach znajduje się dużo kamienia, wówczas zalecana jest pełna higienizacja – skaling i piaskowanie zębów. Jeśli stan zapalny nie był poważny, na tym można zakończyć leczenie, ale należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny jamy ustnej. Przy poważniejszych stanach chorobowych prowadzi się interwencje chirurgiczne.

Należy pamiętać o nitkowaniu zębów, irygacji, stosowaniu płynu do płukania, na przykład przy aktywnych zapaleniach może być to płyn Glimbax (Glimbax.pl) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Pomóc mogą też domowe metody, na przykład płukanie jamy ustnej naparami z rumianku, szałwii, nakładanie miejscowo olejków eterycznych z drzewa herbacianego lub szałwiowego.

Więcej informacji o preparacie Glimbax znaleźć można na stronie Glimbax.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChwila dla serca
Następny artykułJak leczyć ból gardła?
Redakcja DlaZdrowia24.pl

Pozytywnie nastawiona do życia weganka. Uwielbiam jazdę konną i długie wycieczki rowerowe.