Każdy powinien dbać o zdrowie, dlatego też, gdy mamy problemy ze słuchem lub z zatkanym uchem, to trzeba jak najszybciej udać się po pomoc. Zatkane ucho może stworzyć wiele nieprzyjemności i w ciągu dnia można funkcjonować niezbyt wydajnie. Dlatego też warto wiedzieć, jak można poradzić sobie z zatkanym uchem.
Jak odetkać ucho?
Zatkane ucho może dotyczyć każdego niezależnie od tego, jakiej jesteśmy płci i wieku. Dlatego też, gdy poczujemy, że mamy zatkane ucho, to nie zaleca się używania zwykłych pałeczek do uszu, gdyż mogą one tylko jeszcze bardziej zaszkodzić. Natomiast warto, jest udać się nawet do punktu aptecznego, gdzie farmaceuta podpowie nam jaki środek na odetkanie ucha wybrać, Mogą to być różnego rodzaju spraye czy wlewki do uszu. Dodatkowo także taki farmaceuta powie nam, jak poprawnie stosować taki lek. Dzięki temu możemy doraźnie pomóc w przetkaniu ucha. Jest to szczególnie ważne, gdy zatka się nam ucho w weekendy lub święta i nie chcemy udać się na SOR. Jednak warto też zaznaczyć, że nie wszystkie zatkania można wyleczyć doraźnym lekiem.
Co zrobić jak nie pomogą doraźne leki?
Jeśli nie pomagają na zatkane ucho doraźne leki, które przepisał farmaceuta w aptece, to konieczne jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Wówczas lekarz oceni stan uszu od środka i będzie mógł wtedy przepisać również skierowanie do laryngologa. Dzięki temu fachowo otrzymamy pomoc u laryngologa. Najczęściej kończy się to płukanką, która polega na tym, że lekarz lub pielęgniarka strzykawką z wodą pod ciśnieniem i dobrym kątem przelewa wodę przez ucho, która to następnie woda wylatuje. Jest to zabieg praktycznie bezbolesny i pomaga odetkać ucho. W najgorszych i najtrudniejszych przypadkach, kiedy takie przetykanie uszu nie pomaga i pacjent dalej ma problemy, to można dostać skierowanie na hospitalizację do szpitala.
Zatkane ucho to poważny problem, dlatego też dobrze jest od razu reagować, gdy zauważymy, że źle słyszymy. Takie zatkane ucho może doprowadzić do różnych chorób, które źle wpłyną na stan zdrowia. Przez to, że takie zatkane ucho może również dotyczyć dzieci, to zaleca się szczególną ostrożność przy myciu głowy oraz na basenie. Są to najczęstsze miejsca, w których może dojść do zatkania ucha. Należy też dodać, że ucho może się zatkać przez zmianę klimatu czy wtedy, gdy wieją silne wiatry. Dlatego też wczesną wiosną, jesienią i zimą najczęściej nosi się czapki, które chronią uszy nie tylko od zimna, ale przede wszystkim od wiatru.