Choć cały czas można spotkać się z opinią, że jedzenie kolacji jest niezdrowe i sprzyja tyciu, to prawda jest taka, że to dość ważny posiłek. Dobrze skomponowana kolacja zapobiega nocnym napadom głodu oraz nagłym spadkom glukozy we krwi. Jedzenie wieczornego posiłku ma wiele zalet, jednak bardzo ważne jest, aby był on odpowiednio skomponowany. Co zatem należy jeść na kolację? O której godzinie powinno się spożywać ostatni posiłek?
Skąd czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania?
Zanim przejdziemy do konkretów dotyczących tego, co powinno się jeść na kolację, zatrzymajmy się na chwilę przy bardziej ogólnej kwestii, jaką jest wiedza na temat zdrowego odżywiania. W internecie można znaleźć mnóstwo porad, zdrowe odżywianie omawia poradnik medigo.pl, a także różne blogi oraz strony poświęcone zdrowemu stylowi życia. Aby mieć jednak pewność, że informacje, z których korzystamy, są rzetelne i sprawdzone, powinniśmy konsultować je z lekarzem bądź dietetykiem. Coraz więcej specjalistów udziela się również w sieci, prowadzą webinary poświęcone zdrowemu odżywianiu, mają konta w mediach społecznościowych, gdzie publikują ciekawe artykuły i inne materiały.
Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku osób, które mają problemy zdrowotne, jedynym bezpiecznym sposobem na ustalenie właściwej diety jest osobista konsultacja specjalistyczna.
Co jeść na kolację?
Przede wszystkim kolacja powinna być lekkostrawna, gdyż tylko w takim wypadku ułatwi zasypianie, zamiast je utrudniać. Ponadto powinna być sycąca, ale jednocześnie niskokaloryczna, gdyż podczas nocnego odpoczynku nie potrzebujemy tyle energii, co w ciągu dnia. Wśród produktów, które są polecane na kolację, można wyróżnić:
– nabiał (chudy twaróg, jogurt naturalny, jajka),
– mięso (indyk, kurczak, ryby),
– zielone warzywa,
– chleb (razowy lub pełnoziarnisty).
Istotne jest to, aby unikać produktów rozdymających, jak np. warzywa strączkowe. Niewskazane są również wszelkiego rodzaju słodycze, fast-foody, potrawy smażone, pszenne pieczywo i makarony. Lepiej unikać też owoców, które zawierają w sobie sporo cukru, który prowadzi do wydzielania się kwasów żołądkowych, mogących wywołać problemy trawienne. Jeśli chodzi o napoje, to nie należy pić słodkich i gazowanych napojów, mocnej kawy i herbaty.
Jeśli chodzi o ryby, to najlepiej na kolację sprawdzą się ryby morskie, czyli np. tuńczyk lub łosoś. Świetnym rozwiązaniem będzie skomponowanie pożywnej sałatki ze świeżych warzyw i ryb. Oczywiście należy przy tym pamiętać o odpowiednich ilościach. Kolacja powinna stanowić 20% dziennego zapotrzebowania energetycznego.
O której godzinie należy jeść kolację?
Na ten temat toczą się różne spory. Jedni twierdzą, że godzina ostatniego posiłku nie ma znaczenia, inni przekonują, że absolutnie nie należy brać niczego do ust po godz.18. Prawda jest jednak taka, że większość dietetyków zaleca spożywanie ostatniego posiłku mniej więcej 3-2 godziny przed pójściem spać. Oznacza to, że dla jednej osoby odpowiednią porą na zjedzenie kolacji będzie godzina 21, a dla innej 19.