Jest wiele badań, które pomocne są w profilaktyce nowotworów. Kolonoskopia jest jednym z nich. To doświadczenie jest dość wyczerpujące i może być bolesne, jednak zaleca się robić to badanie zwłaszcza, jeśli ma się w rodzinie przypadki nowotworów jelita grubego.
Co to jest kolonoskopia?
Kolonoskopia to inaczej badanie ścianki jelita grubego. Zabiegu nie można wykonywać często, ponieważ jest dość inwazyjne. Badanie wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym bądź pod narkozą. Polega na wprowadzeniu do jelita specjalnej rurki zakończonej kamerą. Proces odbywa się przy jednoczesnym wdmuchiwaniu do jelita powietrza, które pomaga uwidocznić ścianki narządu. Dla wielu osób jest to proces nieprzyjemny, dlatego często odbywa się przy dodatkowym znieczuleniu. Czasem nie jest możliwe wprowadzenie rurki do końca, więc lekarz proponuje dodatkowe badanie.
Po zabiegu należy udać się do toalety i „wypuścić” z siebie powietrze, które zostało wpompowane do jelita.
Jak przygotować się do kolonoskopii?
Ponieważ zabieg kolonoskopii bada jelito, czyli część naszego organizmu odpowiedzialną za wydalanie, do badania trzeba dobrze się przygotować. Przykładowa dieta przed kolonoskopią została opisana na zdrowakrowa.pl. Unikanie poszczególnych pokarmów przed badaniem kolonoskopii jest bardzo ważne. Na tydzień przed kolonoskopią należy zaprzestać spożywania wszelkich składników odżywczych, zawierających żelazo. Wykluczyć w tym czasie ze swojej diety trzeba także owoce z pestkami, pełnoziarniste pieczywo i nasiona. Nie zaleca się również spożywania buraków, gdyż mogą zafarbować ścianki jelita.
Trzy dni przed planowanym badaniem należy natomiast przejść na dietę płynną. Składać się na nią powinny lekkie zupy, jogurty czy inne płynne produkty. Należy także pić dużo wody, aby przeczyścić jak najbardziej jelito. Dzień przed zabiegiem przyjmuje się specjalny lek przeczyszczający, nadal trzeba wtedy dużo pić– około trzech litrów płynów na dobę.
Dlaczego i kiedy warto wykonywać zabiegi kolonoskopii?
Zasadniczo, badanie kolonoskopii powinni wykonywać wszyscy pacjenci powyżej 50 roku życia. W przypadkach braku ryzyka nowotworu, badanie powinno wykonywać się raz na dziesięć lat profilaktycznie. Jednak jeśli mamy w rodzinie osobę, która miała nowotwór jelita grubego, takie badanie powinno wykonywać się częściej, i to na długo przed skończeniem 50 roku życia. Ponieważ jednak kolonoskopia jest badaniem, do którego trzeba się odpowiednio przygotować, dodatkowo po samej kolonoskopii zaleca się również wzięcie dnia wolnego, mało osób wybiera zrobienie tego zabiegu w celach profilaktycznych.
Kolonoskopię warto wykonywać zapobiegawczo również w przypadku niedoboru żelaza czy chorobach zapalnych jelit. Wskazaniem, że coś może być nie tak są również częste zaparcia, biegunki oraz krew w stolcu. Jeśli obserwujemy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, należy udać się do lekarza, który skieruje nas na odpowiednie badania.