Jak rozpocząć trening siłowy – poradnik dla początkujących

0
2979
Jak rozpocząć trening siłowy – poradnik dla początkujących

Sposób na walkę z otyłością, starzeniem, czy na problemy z metabolizmem – tak najogólniej zachwalić można trening siłowy. Ale to nie wszystko. Jeśli będziemy zastanawiać się nad pozytywnymi stronami treningu siłowego, najbardziej rzucającymi się w oczy efektami jego wdrożenia w życie są poprawa wydolności mięśniowej, siły, a nawet psychiki. Sport, a w szczególności trening siłowy to rzeczywiście samo zdrowie, w dodatku wpływające na naszą systematyczność, pewność siebie, odpowiedzialność, czy niektóre umiejętności interpersonalne. Jeśli więc jesteście amatorami i zastanawiacie się nad sensem treningu siłowego, odpowiadamy, że warto i to ze stuprocentowym przekonaniem.

Abc treningu siłowego

Zanim rozpoczniemy zintensyfikowany i regularny trening siłowy w pierwszej kolejności należy skonsultować swoje plany z lekarzem prowadzącym. Ustali on, czy jesteśmy w pełni zdrowi i czy nie istnieją przeciwwskazania do ćwiczeń siłowych ze strony naszego organizmu. Jeśli wizytę mamy już za sobą i możemy pochwalić się zdrowiem jak rydz, zadbajmy o odpowiedni dobór stroju na siłownię. Podstawa to ubranie, w którym czujemy się swobodnie i które nie krępuje naszych ruchów. Warto pomyśleć też o specjalnych rękawiczkach, dzięki którym unikniemy odcisków na dłoniach, a także wspomożemy nadgarstki w trakcie treningu. Ostatnia rzecz, o której pomyśleć trzeba koniecznie, to zaopatrzenie się w napoje izotoniczne.

Faza pierwsza

Trening siłowy składa się z kilku faz. Pierwsza to rozgrzewka całego ciała, która ma przygotować nasz organizm do sporego wysiłku fizycznego. Rozpoczynając przygodę z treningiem siłowym pamiętajmy, iż jest to wysiłek wymagający poświęcenia mu przynajmniej dwóch razy w tygodniu, aby uzyskać korzyści dla zdrowia. Ważne jest przy tym, by nie były to dwa następujące po sobie dni.
Trening tego rodzaju angażuje rozmaite grupy mięśniowe, wpływa na ich siłę oraz wytrzymałość. Dotyczy to wszystkich większych grup mięśni. Dobrze przeprowadzony trening to wysiłek przez około 20 do 60 minut wykonywany poprzez przechodzenie odpowiednich stacji z obciążeniem umiarkowanym. Stacja rozumiana jest jako miejsce, w którym wykonywane są ćwiczenia z całego interesującego nas obiegu. Jak już wspomniano, trening rozpoczyna się od rozgrzewki, którą może być 10-15 minutowy bieg na bieżni, jazda na rowerze, wioślarz, czy orbitrek. Następny element to dogrzanie stawów oraz ścięgien poprzez przysiady i krążenia nadgarstków oraz ramion.

Faza druga

Stacje rozplanować należy w sposób angażujący różne grupy mięśniowe – idealnie będzie to angażowanie mięśni równoważnych. W praktyce oznacza to, iż jeśli ćwiczyliśmy brzuch, teraz zająć powinniśmy się plecami. Ćwiczenia wykonuje się czasowo 15-60 sekund lub powtórzeniowo – między 15 a 40 razy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]