Biegasz? Zadbaj o zbilansowaną dietę

0
2829
Biegasz? Zadbaj o zbilansowaną dietę

Dbasz o swoje zdrowie i uprawiasz biegi? Nie zapomnij, by zadbać też o odpowiednią dietę, bogatą w składniki odżywcze. Nie musisz być profesjonalnym biegaczem, by zacząć troszczyć się o swoje menu. Także jako amator potrzebujesz i zasługujesz na to, co najlepsze. Spraw zatem, by Twój organizm otrzymał wszystko to, co jest mu potrzebne do prawidłowego rozwoju oraz zaspokojenia jego podstawowych potrzeb. Słowem dostarcz wraz z dietą to, co jest dla biegacza najlepsze.

Białko to podstawa

Jak każdy biegacz, także i Ty bezwzględnie potrzebujesz dużych ilości protein. Białko jest bowiem budulcem oraz regeneratorem mięśni. To dzięki niemu w końcu nabędziesz większej odporności na kontuzje. Bezwzględnie więc potrzebujesz sporych ilości białka, które pomoże ci w treningu. Co jeść, by dostarczyć do organizmu białko? Przede wszystkim ryby, drób i jaja kurze. Jeśli jesteś wegetarianinem, możesz zastąpić te produkty soczewicą.

Pozostałe składniki odżywcze

Białko to nie wszystko. Organizm biegacza wykazuje też wzmożone zapotrzebowanie na witaminę D oraz wapń, beta karoten, czy witaminę E. W jakich produktach poszukiwać tego typu składników? Przede wszystkim powinniśmy włączyć do diety ryby – szczególnie zaś tuńczyka i łososia, a także krewetki, pomidory, dynię, szpinak, banany i brokuły.

Suplementy diety

O ile dostarczamy do organizmu odpowiednie ilości składników odżywczych, suplementacja nie jest nam w ogóle potrzebna. Jednak trenując, nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze wzrasta, w tym więc momencie suplementacja staje się jak najbardziej uzasadniona. Najczęściej poszukujemy uzupełnienia składników odżywczych w trakcie lub po treningu, kiedy stanowią one szybkie uzupełnienie menu.

Stosując suplementy diety pamiętajmy, że to jednak nie od nich zależy nasz dietetyczno-sportowy sukces, a od odpowiednio skomponowanej diety, która dostarcza nam większość lub też wszystkie składniki odżywcze. Przemyślmy zatem szczegółowo, jak wyglądać powinna nasza dieta, komponując swoje posiłki w odpowiedni sposób, stosując suplementy diety jako uzupełnienie naszej diety.

[Głosów:1    Średnia:5/5]