Olej lniany w trosce o zdrowie

0
2749
Olej lniany w trosce o zdrowie

Ceniony i wyjątkowo chętnie wykorzystywany w kuchni, nie tylko polskiej, olej lniany, to źródło zdrowia dzięki znajdującym się w nim składnikom odżywczym. Wprowadzenie go do diety to skuteczny sposób na przyspieszony powrót do zdrowia rekonwalescentów, a także droga do nabycia odporności. Olej jest pełen znakomitych właściwości prozdrowotnych, dzięki którym organizm wzmacnia się, a ogólna kondycja zdrowotna rośnie. Na jakie jego właściwości zwrócić uwagę? Odpowiadamy.

Najlepszy olej lniany

Ten rodzaj oleju otrzymujemy z siemienia lnianego. Jego smak oraz zapach jest specyficzny, bowiem jest nieco cierpki. Posiada też charakterystyczną, żółtą barwę. Wybierając olej należy zwrócić uwagę na temperaturę jego tłoczenia – im niższa, tym lepszy olej, brak sztucznych składników oraz zawartość kwasów tłuszczowych –50 %. Najlepszy olej to ten rafinowany, wysokolinolenowy. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiego oleju, pamiętajmy by przechowywać go w chłodnym i zaciemnionym miejscu – idealnie sprawdzi się do tego lodówka.

Jak dawkować

Każdy organizm wykazuje inne zapotrzebowanie na olej lniany. Zwykle jest to od 2 do maksimum 6 łyżek na dobę, jednak zawsze w kilku porcjach. Z uwagi na swoje cechy olej ten spożywa się wyłącznie na zimno – najlepiej sprawdzi się dodawany do serów, jogurtów, surówek oraz sałatek.

Dlaczego warto go pić?

Olej lniany to cenne źródło NNKT, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych. To właśnie one wpływają korzystnie na ludzki organizm, zapewniając prawidłowy rozwój mózgu, obniżając poziom złego cholesterolu, przeciwdziałając miażdżycy i chorobom serca.

To również olej poprawiający trawienie, likwidujący problemy z zaparciami, przyspieszający wydalanie, łagodzący problemy gastryczne. Jego spożycie szczególnie poleca się kobietom pragnącym zajść w ciążę, jak i tym z problemami z bolesnymi miesiączkami. Warto stosować go w okresie przekwitania, gdyż łagodzi jego objawy. Dodatkowym atutem jest też pozytywny wpływ na cerę oraz skórę. Jest to więc olej znakomity zarówno dla zdrowia, jak i cery.

[Głosów:1    Średnia:5/5]