Jak się pozbyć blizny po cięciu cesarskim

0
2064
Jak się pozbyć blizny po cięciu cesarskim

Blizny po cięciu cesarskim kojarzą się najczęściej z wielką pionową kreską przez środek brzucha. Kilkanaście lat temu takie właśnie blizny nosiły mamy po takim porodzie. Medycyna poszła naprzód i dzisiaj takie cięcia wykonuje się bardzo rzadko, tylko w wyjątkowych przypadkach. Zdarza się, że dziecko musi zostać wyjęte natychmiast, wówczas wykorzystuje się pionowe cięcie. Znakomita większość przypadków cesarskiego cięcia kończy się poziomym nacięciem w dole brzucha. Oczywiście, wielkość nacięcia bywa różna. W zależności od wielkości dziecka oraz tuszy matki może być dłuższa lub krótsza. Grubość i ogólny wygląd blizny po cesarce zależy w dużej części od podatności organizmu na gojenie ran.

Gdy blizna nie chce zniknąć

Bliznę po cesarskim cięciu (tak jak i każdą inną bliznę) należy traktować łagodnie, aby mogła się ładnie zagoić i stać się praktycznie niewidoczną (więcej o tym jest napisane tutaj). Czasami jednak zdarza się, że blizna po cięciu cesarskim przybiera nieestetyczny kształt, kolor, lub też ciężko jest ją ukryć pod bielizną. Medycyna estetyczna wychodzi na przeciw takim problemom i oferuje wiele zabiegów, które można wykonywać już po zakończeniu karmienia.

Jaki zabieg wybrać?

Wśród zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną jest wiele tych, które pomagają w pozbyciu się blizn. Przede wszystkim, dobór zabiegu powinien odbywać się podczas konsultacji z lekarzem specjalistą, który weźmie pod uwagę oczekiwane efekty oraz możliwości finansowe pacjentki. Usuwanie blizny po cięciu jest zatem sprawą dość indywidualną.

Do wyboru mamy na przykład zabiegi laserowe, które mają za zadanie spłycenie blizn. Do osiągnięcia efektu konieczne jest najczęściej wykonanie kilku serii zabiegów w określonych odstępach czasowych. Innym zabiegiem, który oferuje medycyna estetyczna, jest karboksyterapia, czyli wstrzykiwanie pod skórę dwutlenku węgla, który ma za zadanie rozszerzyć naczynia krwionośne i w ten sposób pobudzić komórki do regeneracji. Również w przypadku karboksyterapii należy wykonać serię zabiegów. Wśród zabiegów likwidujących blizny są też takie, podczas których wstrzykiwane są pod skórę substancje czynne stymulujące skórę do wytwarzania kolagenu i regeneracji – i w tym przypadku zalecane jest wykonanie serii zabiegów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]