Rak trzustki – podstępny zabójca

0
2125
Rak trzustki - podstępny zabójca

Rak trzustki to bardzo niebezpieczny nowotwór. Przede wszystkim dlatego, że bardzo długo nie daje żadnych objawów, po których można rozpoznać, że coś złego się dzieje. Poza tym, rak ten bardzo szybko się rozwija i również szybko daje przerzuty do innych organów. Dodatkową trudnością w wykrywaniu raka trzustki jest brak badania przesiewowego, które można by stosować jako profilaktykę w celu wczesnego wykrywania tej choroby. Co zatem można zrobić, by nie dać się podejść?

Palacze mają większe szanse na zachowanie

Palenie tytoniu to znany czynnik przyczyniający się do powstania wielu nowotworów. Okazuje się, że nawet do 25% przypadków raka trzustki obserwowanych jest wśród palaczy. Zatem, osoby z tej grupy powinny zwrócić szczególną uwagę na własne zdrowie i ewentualne zmiany w organizmie.

Nieprawidłowości układu pokarmowego

Trzustka to gruczoł wydzielniczy będący elementem przewodu pokarmowego. Okazuje się, że nowotwór trzustki występuje często u osób z zaburzeniami tego układu, na przykład z cukrzycą, otyłością lub przewlekłym zapaleniem trzustki.

Objawy

Jako, że trzustka to element przewodu pokarmowego, objawy również dotyczą tej części organizmu. Przypominają one niestrawność lub zatrucie. Do najpopularniejszych sygnałów należą wzdęcia, utrata łaknienia, spadek wagi, nudności i biegunka. Później pojawia się żółtaczka, charakterystyczne swędzenie skóry, ból pleców czy krwawienia z przewodu pokarmowego.

Jak ustrzec się przed zachorowaniem?

Właściwie nie ma innego sposobu, niż profilaktyka. Są to działania takie, jak rzucenie palenia, zmiana nawyków żywieniowych i odpowiednia dieta zapobiegająca otyłości. Szczególnie dbać o siebie powinny wszystkie osoby, w których rodzinie wystąpił wcześniej rak trzustki lub inny nowotwór.

W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie zauważonych objawów należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Wiele informacji można znaleźć na przykład w internecie – można poczytać portal onkologiczny, gdzie często wypowiadają się nie tylko pacjenci, ale również lekarze specjaliści.

[Głosów:2    Średnia:5/5]