Jak wyczyścić uszy oraz dlaczego czyszczenie uszu patyczkami jest złe?

0
2888

Ucho jest narządem słuchu, który składa się z trzech części, czyli z ucha wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego. Jedną z części ucha zewnętrznego jest przewód słuchowy zewnętrzny, w którym produkowana jest woskowina, czyli inaczej wosk uszny. Woskowina jest mieszaniną lepkiej wydzieliny gruczołów łojowych oraz mniej lepkiej wydzieliny zmodyfikowanych apokrynowych gruczołów potowych. W dużej części w skład woskowiny usznej wchodzą nasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol oraz lizozym.

Czy woskowina w uchu spełnia jakąś specjalną funkcje?

Tak. Woskowina uszna, wbrew powszechnie panującej opinii, że jest do niczego niepotrzebna, spełnia bardzo ważną rolę. Przy każdym bowiem ruchu żuchwy, np. w czasie jedzenia, woskowina jest wypychana z ucha w kierunku ujścia przewodu słuchowego zewnętrznego, a wraz z nią usuwany jest obumarły nabłonek, kurz i inne zanieczyszczenia, które w przewodzie słuchowym zewnętrznym mogły się zgromadzić. Ponadto, woskowina uszna nawilża też skórę przewodu słuchowego zewnętrznego i tym samym zabezpiecza ją przed wysychaniem oraz przed swędzeniem, woskowina uszna spełnia jeszcze jedną ważną funkcje – dzięki zawartemu w niej lizozymowi ma ona kwaśny odczyn, co sprawia, że doskonale chroni ona przed różnego rodzaju bakteryjnymi infekcjami.

Czasami zdarza się, że ilość produkowanej woskowiny usznej jest naprawdę duża. Zdarza się wtedy, że woskowina zaczyna wypływać na zewnętrz ucha, co stanowi problem kosmetyczny, którego szybko chcemy się pozbyć. Wtedy też zaczynamy czyścić uszy. Czy jednak zawsze robimy to dobrze?

Jak wyczyścić uszy?

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że uszy należy właśnie czyścić tylko wtedy, kiedy woskowina zaczyna wypływać na zewnątrz przewodu słuchowego zewnętrznego. Czyszczenie uszu w domu powinno zatem obejmować jedynie usuwanie nadmiaru woskowiny, która jest widoczna na zewnątrz ucha. Można ją wytrzeć wtedy wilgotnym gazikiem lub też użyć do usunięcia jej nadmiaru patyczka kosmetycznego. Czyszczenie uszu patyczkami powinno właśnie obejmować usuwanie nadmiaru woskowiny z zewnątrz ucha, absolutnie nie można wkładać ich do środka ucha celem usunięcia woskowiny. Dlaczego? Dlatego, że zazwyczaj przynosi to efekt odwrotny. Zamiast usnąć nadmiar woskowiny, zaczynamy ją „upychać” we wnętrzu ucha, co doprowadza zazwyczaj do powstania korków  woskowinowych, których nie będziemy w stanie usunąć samodzielnie (konieczna będzie wizyta u laryngologa), a które będą upośledzać nasz słuch. Czasami korek woskowinowy może tak poważnie upośledzać słuch, że na jedno ucho nie będziemy słyszeć w ogóle.

Czyszczenie uszu w domu może też obejmować stosowanie specjalnych kropli lub też oliwek w postaci sprayu, zmiękczających woskowinę w uchu, dzięki czemu łatwiej wypływa ona z ucha. W aptekach stacjonarnych oraz online możemy znaleźć szereg preparatów, dzięki którym jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią higienę naszych uszu, np.: https://www.doz.pl/apteka/k1040-Higiena_uszu. Środki te zwykle można stosować do codziennej pielęgnacji uszu już u niemowląt. Regularne stosowanie tego typu preparatów powoduje, że woskowina jest na bieżąco upłynniania i jej nadmiar jest z ucha usuwany, dzięki czemu nie dochodzi do jej zbijania się i tworzenia się korków woskowinowych. Stosowanie sprayu do oczyszczania uszu jest zupełnie bezbolesne, przed  użyciem po prostu należy położyć się na boku, a następnie wpuścić spray do ucha. Po kilku chwilach należy położyć się na drugim boku i powtórzyć „zabieg”.

Jak wyczyścić uszy, jeśli już dojdzie do powstania korków woskowinowych? Jakie objawy może dawać korek woskowinowy?

W przypadku, kiedy w uchu powstanie korek woskowinowy, pierwszym objawem jest zwykle pogorszenie słuchu. Zdarza się czasami, że korek woskowinowy tak skutecznie zapcha ucho, że przestaniemy na nie słyszeć w ogóle – należy pamiętać, że korki woskowinowe są najczęstszą przyczyną nagłej głuchoty. Ponadto, czasami również obecność korka woskowinowego w uchu może doprowadzić do powstania bólu ucha. Zdarza się też, że pacjenci zaczynają odczuwać uczucie pełności lub też dzwonienie w uchu. Czasami mogą również pojawić się zawroty głowy.

W sytuacji, kiedy dojdzie do powstania korka woskowinowego, zazwyczaj niezbędna okazuje się wizyta u laryngologa. Można przed wizytą u specjalisty próbować zmiękczyć korek woskowinowy stosując oliwkę do uszu, jednak zwykle nie daje to dobrego efektu. Laryngolog natomiast na pewno skutecznie usunie korki woskowinowe, dzięki czemu z powrotem nasz słuch wróci do normy. W jaki sposób  laryngolog może usunąć korki woskowinowe? Pierwszą metodą na usunięcie ubitej w uchu woskowiny jest płukanie uszu. Metoda ta jednak sprawdza się zazwyczaj wówczas, kiedy korek woskowinowy nie jest bardzo twardy. Przy bowiem bardzo mocno zbitym korku płukanie uszu może okazać się nieskuteczne i zajdzie potrzeba zastosowania innej metody. Kiedy korka woskowinowego nie uda się usnąć za pomocą płukania, laryngolog próbuje go usunąć specjalnym ssakiem lub też haczykiem. Żadna z tych metod nie jest bolesna, jednak usuwanie woskowiny ssakiem lub haczykiem nie jest przyjemne i dlatego też te metody nie są polecane dla małych dzieci, choć czasami nie ma wyjścia i trzeba je u nich je zastosować.

Pamiętaj! O higienę uszu należy dbać w rozsądny sposób. Absolutnie nie należy czyścic uszu za pomocą patyczków, bowiem ich stosowanie zwykle kończy się powstaniem korka woskowinowego, który w znaczący sposób będzie upośledzać nasz słuch. Do higieny uszu wystarczy regularne, codzienne stosowanie zmiękczającej oliwki do uszu oraz wycieranie nadmiaru woskowiny, który z uch wypływa. Dzięki takiej pielęgnacji uszy będą czyste, a nas nie dotknie problem korka woskowinowego, którego obecność jest dla wszystkich bardzo uciążliwa i wiąże się z koniecznością szybkiej wizyty w poradni laryngologicznej. Należy pamiętać też o tym, że woskowina w uszach spełnia naprawdę ważne funkcje, dlatego też nie ma konieczności pozbywania się jej na siłę. Wystarczy jedynie wycierać jej nadmiar, a dzięki temu nasze uszy będą cieszyć się dobrym zdrowiem.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]