Jak zadbać o skórę po lecie

0
1184
Jak zadbać o skórę po lecie

Słońce pozytywnie wpływa nie tylko na samopoczucie człowieka, ale również na jego zdrowie, ponieważ stanowi źródło naturalnej witaminy D3. Letnie, wakacyjne miesiące, kiedy mamy do czynienia z intensywnym słońcem, mogą przynieść konsekwencję także dla naszej skóry, przesuszając ją. Niesprzyjającymi czynnikami są również wiatr, woda, klimatyzacja, długofalowe opalanie, kąpiele w słonym morzu czy basenie z chlorowaną wodą. 

Wszystko to wpływa na stan naszej skóry po lecie. Na początku jednak nie zauważamy takich detali, zwłaszcza wtedy, gdy słońce musnęło nas wyczekiwaną opalenizną, przez co nie widzimy wysuszenia. Dopiero wraz z początkiem jesieni zaczynamy dostrzegać przesuszoną skórę i przebarwienia. Jaką pielęgnację i zabiegi należy wówczas zafundować naszej skórze? Jak zadbać o skórę po lecie?

Krok 1 – Odpowiednie złuszczanie

Skóra, wystawiona na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych jest podrażniona a także przesuszona. Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem, jaki należy podjąć, jest właśnie złuszczanie, polecane najczęściej w dwóch odsłonach, do cery alergicznej i wrażliwej, jak również do szorstkiej, która wykazuje większą odporność na działanie takich preparatów.

Skóra wrażliwa i delikatna

Dla delikatnej i wrażliwej skóry rekomendowaną opcją są enzymatyczne peelingi. Warto w tym aspekcie kierować się naturalnym pochodzeniem kosmetyków, ponieważ nie podrażniają, a w ich składzie nie znajdziemy substancji chemicznych, parabenów etc. Na uwagę zasługują peelingi z pestek moreli, pestek dzikiej róży, nasion truskawek, wyciągiem z rumianku, nasion malin, alg, zielonej herbaty, aloesu.

Moc peelingów

Peelingi poprawiają mikrokrążenie, oczyszczają cerę i usuwają martwy naskórek. Po kilku tygodniach stosowania takiego peelingu można dostrzec pierwsze rezultaty (zmniejszenie przebarwień, suchych skórek, drobnych zmarszczek)  W przypadku peelingu, warto zakupić wysokiej jakości produkt złuszczający naskórek. Wybierając naturalne peelingi z pestek moreli, nasion truskawek, peeling kokosowy, z nasion malin czy dzikiej róży, zyskujesz pewność, że jest to kosmetyk nieprzetworzony. Warto wykonywać taki peeling od 2 do 3 razy w tygodniu. Można kupić także gotowy peeling, ale wybierając naturalny, zyskujesz najwyższą jakość. Po peelingu można nałożyć maseczkę lub serum, a potem balsam bądź masło do ciała. 

naturalny peeling

Natural

Skóra szorstka

W przypadku posiadaczek skóry szorstkiej sytuacja wygląda nieco inaczej. Taki rodzaj naskórka jest stosunkowo bardziej odporny na działanie peelingów enzymatycznych, dlatego tutaj wymagane są nieco bardziej zaawansowane zabiegi np. w formie kwasów. Warto jednak pamiętać, że taki zabieg kosmetyczny powinien być wykonywany przez osoby, uprawnione do tego, gdyż jest to bardzo silnie działający środek. Można zdecydować się również na peeling mechaniczny bądź słabiej działający kwas np. jabłkowy. Dobrze złuszczony naskórek to jeden z etapów przygotowania skóry do pielęgnacji.

Krok 2 – pielęgnacja

Nawilżenie skóry po lecie to nie tylko kwestia stosowania adekwatnych maseczek, olejków czy kremów. Skóra po okresie wakacyjnym wymaga odpowiedniej regeneracji, dlatego powinniśmy dobrać do niej odpowiednie środki do pielęgnacji i regeneracji. Nie można zapominać także o regularnej pielęgnacji skóry w trakcie lata, bo już wtedy dochodzi do jej przesuszenia. Jeśli chodzi o wewnętrzną ochronę skóry, niezwykle ważne jest przyjmowanie dziennej dawki płynów, odpowiedniej do zapotrzebowania (1,5-4 l, mogą to być kawy, herbaty, owoce soczyste, soki etc.) Warto również zadbać o uzupełnienie mikroelementów i minerałów np. w postaci sprawdzonych elektrolitów.

Jak zadbać o skórę od zewnątrz?

W kwestii pielęgnacji skóry od zewnątrz przydadzą się kosmetyki (serum i maseczki) o działaniu regenerującym, nawilżającym i odżywczym, do tej grupy należą:

  • kwas hialuronowy – nazywany eliksirem młodości, wiąże wodę i zatrzymuje ją w tkankach.
  • morski kolagen,
  • wyciągi z owoców i warzyw,
  • ceramidy – dostępne w oleju ryżowym,
  • macierzyste komórki roślinne,
  • perły,
  • witaminy E i C,
  • alantoina,
  • aloes,
  • gliceryna,
  • mlekowy kwas (stężenie nie większe niż 5%.) 

Po zmyciu takiej maseczki, należy nałożyć nawilżający krem o bogatej formule, dopasowany do określonego typu skóry. Warto dwa razy w tygodniu skorzystać z takiej formy regeneracji skóry. W codziennej pielęgnacji, ważne jest również to, aby nie stosować wysuszających kosmetyków na bazie alkoholu, a jedynie delikatne płyny micelarne, pianki lub mleczka. Zanim nałożymy codzienny makijaż, pamiętajmy, że skóra twarzy wymaga bogatego nawilżenia, nie zapominajmy więc o pielęgnacyjnych kremach.

krem nawilżający

Krok 3 – Jakie produkty stosować?

Po peelingu można nałożyć maseczkę lub serum, a potem balsam bądź masło do ciała. Do regeneracji skóry po lecie przydadzą się naturalne masło kosmetyczne i oleje:

Masło shea

Wyśmienicie regeneruje skórę po lecie, natłuszcza ją i nawilża, łagodzi obrzęki, jak również stany zapalne. Ten wielofunkcyjny produkt przyczynia się do regeneracji przesuszonego naskórka, a także łagodzi procesy starzenia. Warto sięgać po nierafinowane masło shea, gdyż jest ono najwyższej jakości, zawiera witaminy A i E, zapobiega procesowi utraty wody. Często jest dodatkiem do kremów czy balsamów.

Olej jojoba

Olej jojoba jest tak naprawdę płynnym, roślinnym woskiem. Współgra z każdym rodzajem cery, dzięki biologicznej zgodności. Olejek zapobiega przesuszaniu suchej skóry, łagodzi powstałe stany zapalne i podrażnienia, można stosować go również w przypadku skóry tłustej. Witamina E, zawarta w olejku, stanowi zabezpieczenie przed stratą kolagenowych włókien. Olejek jojoba wzmacnia warstwę lipidową i chroni przed utratą wody, nawilża, odżywia i przynosi ulgę skórze po lecie. Przy regularnym stosowaniu wygładza drobne zmarszczki.

olej jojoba

Olejek migdałowy

Uniwersalny, lekki i delikatny olejek ze słodkich migdałów. Stosowany jest jako dodatek do wielu kremów, balsamów. Nawilża skórę i zapobiega powstawaniu rozstępów. Świetnie odnajdzie się jako kosmetyk do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt, szybko się wchłania, doskonale łagodzi podrażnienia, jak również eliminuje martwe komórki. Jest produktem dosyć uniwersalnym, dlatego też znajduje swoje zastosowanie w wielu kosmetykach.

Olej z pestek moreli

Olejek ten umożliwia głęboką regenerację i nawilżenie ciała. W jego składzie znajdziemy bogactwo mikroelementów, witamin i minerałów. Odżywia skórę i nawilża, sprawiając, że staje się miękka i aksamitna. Olejek z pestek moreli można stosować również do pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci. Jest świetnym dodatkiem do balsamów, kremów i olejków do kąpieli.

olej z pestek moreli

Oliwa z oliwek

Dedykowana jest posiadaczom cery suchej, ze względu na swoje wartościowe działania natłuszczające. Oliwa z oliwek łagodzi podrażnienia i głęboko nawilża. Może być stosowana bezpośrednio na skórę twarzy lub ciała (skóra sucha), bądź jako dodatek do kremów (najczęściej w przypadku cery tłustej). Dzięki witaminom A, F, E łagodzi, odżywia i odbudowuje przesuszony naskórek, delikatnie go otulając.

oliwa z oliwek

Olej z dzikiej róży

Jest to wyjątkowy produkt o bogatym składzie witaminowym (A, C, E). Posiada również kwas trans- retinowy, przyczyniający się do budowy naskórka, karotenoidy, jak również tłuszczowe kwasy omega 6 i omega 3. Olejek z dzikiej róży współpracuje z każdym rodzajem cery, ale polecany jest szczególnie skórze suchej, dojrzałej, naczynkowej, zmęczonej lub posiadającej przebarwienia i trądzikowe niedoskonałości.  Ze względu na bogactwo składników, może być stosowany także jako kosmetyk do pielęgnacji twarzy, okolic oczu, dekoltu i szyi. Mimo, że jego konsystencja jest tłusta, nie zapycha skóry. Olejek z dzikiej róży to wspaniały pomysł na regenerację skóry.

olejek z dzikiej róży

Podsumowanie

Wiemy już jak zadbać o skórę po lecie, pomogą nam Ci w tym produkty kosmetyczne o bogatym składzie. Starajmy się więc unikać kosmetyków z niepewnego źródła, a wybierać te, które mają naturalne składniki, a ich pochodzenie jest uwierzytelnione np. certyfikatem. Tylko wtedy zyskamy szansę na to aby nasza skóra była nawilżona i odżywiona w sposób naturalny, bez użycia substancji chemicznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]