Zmora niejednej kobiety – fioletowo niebieskie żyłki szpecące nogi to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Nie dość, że sprawiają że uda, podudzia, czy łydki wyglądają nieestetycznie, świadczą też o dość poważnych problemach z krążeniem.
Skąd ten defekt?
Pajączki są widocznymi na powierzchni nóg naczynkami, które popękały pod powierzchnią skóry. Tworzą one brzydkie czerwone, sino czerwone lub fioletowe pręgi na nogach, o różnej wielkości i grubości. Są widoczne gołym okiem i ostrzegają o możliwości pojawienia się żylaków. Skąd mogą brać się pajączki? Powodów jest bardzo dużo. Po pierwsze mogą być powodowane predyspozycjami genetycznymi, zmianami hormonalnymi, ciążą, zażywaniem środków antykoncepcyjnych, menopauzą, paleniem papierosów, złym krążeniem, nadwagą, brakiem ruchu, pracą stojącą, siedzącym trybem życia, noszeniem ubrań w nieodpowiednim rozmiarze, zaparciami.
Walka z pajączkami
Wyeliminowanie pajączków nie jest wcale rzeczą łatwą, jednak przy odpowiednich staraniach jak najbardziej możliwą. Ważne jest, by zapewnić ciału odpowiednią ilość ruchu poprzez uprawianie sportu. Idealne będą: jazda na rowerze, pływanie oraz spacery. To ważne, bowiem ćwicząc zapewniamy odpowiednie ciśnienie żylne, które zapobiega rozwijaniu się problemu. Warto też zmienić tryb odżywiania, przede wszystkim wzbogacając dietę w witaminy – C, A oraz E, a także minerałami – selenem, cynkiem, miedzią, rutyną oraz cynkiem. Koniecznie rzucić należy papierosy oraz alkohol, które nasilają dolegliwości.
Domowe sposoby walki z pajączkami
Istnieje kilka domowych metod zapobiegania pajączkom oraz zmniejszania tych już powstałych. Pierwszy to spożywanie ekstraktu z borówki czernicy. Dzięki tej roślinie wzmocnią się naczynka oraz żyły. Można też rozpocząć stosowanie preparatu Ginko Biloba , zwanego też miłorzębem japońskim. Dzięki Ginko Bioba poprawia się krążenie krwi żylnej oraz dotlenione zostają żyły. Gotu koli to kolejny już ekstrakt, który godny jest polecenia w walce z pajączkami, ponadto pomocne są masaże za pomocą miękkiej szczotki, gimnastyka nóg, czy masaże wodne. Pozytywne rezultaty dają również specjalne lecznicze rajstopy oraz zimne okłady stosowane na nogi. Ponadto można zastosować kurację z herbatkami ziołowymi, stosować maści i kremy przeciw pajączkom.