Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychologa?

0
2656

Wszystkim rodzicom zależy na tym, aby ich dzieci pozostawały w jak najlepszym zdrowiu. Jest to czymś naturalnym. Aczkolwiek, trzeba przyznać, że ze względu na dzisiejszy tryb życia rodzice coraz rzadziej zauważają, że również sfera psychiczna dziecka jest zaniedbywana. Często nie dostrzegają pierwszych sygnałów świadczących o tym, że dziecko potrzebuje pomocy.

Psycholog dla dzieci młodszych

Dzieci młodsze powinny skorzystać z pomocy psychologicznej wtedy, kiedy rodzice zauważą, że ich rozwój nie przebiega prawidłowo. Wiele mówi się na przykład na temat buntu dwulatka, aczkolwiek należy mieć świadomość, że jeśli dziecko przez dłuższy czas pozostaje pod wpływem negatywnych emocji, ma problemy
z uspokojeniem się mimo zaangażowania rodziców, nie kontroluje swoich zachowań – to wtedy należy wybrać się z nim do specjalisty. Nie bez znaczenia będzie także to,
by obserwować dzieci pod kątem zaburzeń, takich jak autyzm lub zespół Aspergera, ponieważ te choroby objawiają się już w wieku dziecięcym. Zwykle małe dzieci nie radzą sobie z emocjami pod wpływem poznawanego świata i jeśli nie ma zbytniej potrzeby to nie trzeba ingerować w ich zachowanie. Jeśli zaś rodzic zauważy, że jakieś zachowanie utrzymuje się zbyt długo to powinien skorzystać z pomocy ekspertów. Warto znaleźć wtedy doświadczonego psychologa dziecięcego, który nie tylko zdiagnozuje przyczynę problemów dziecięcych, ale będzie mieć też do dziecka właściwe podejście.

Psycholog dla dzieci starszych

Dzieci starsze, w wieku dorastania najczęściej doświadczają wielu skrajnych emocji, ze względu na to, iż nie do końca radzą sobie ze zmianami fizycznymi i psychicznymi. W większości takich przypadków psycholog dziecięcy jest niepotrzebny.
Jednak, jak zwykle rodzice muszą zachować czujność. W przypadku młodzieży ma to tym większe znaczenie, że młodzi ludzie mogą sięgać po używki. I jeśli nie są to sporadyczne sytuacje, to bez wątpienia rodzice powinni zareagować. Kiedy dojdą do tego inne zachowania aspołeczne to działać należy szybko. Rodzice muszą więc bardziej troszczyć się o stan psychiczny dzieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]