Dieta dla mężczyzn – podstawowe zasady

0
2039

Choć dbałość o sylwetkę przeważnie przypisywana jest kobietom, to jednak w dzisiejszych czasach również mężczyznom zależy na tym, by cieszyć się dobrym zdrowiem i nie mieć nadwagi. Mężczyźni podczas układania jadłospisu powinni jednak zwrócić uwagę na nieco inne aspekty, niż kobiety. Poznaj główne zasady męskiej diety!

Jedz produkty bogate w białko.

Białko stanowi podstawowy budulec naszego organizmu. Większości mężczyzn zależy zaś na silnych, dobrze wyrzeźbionych mięśniach – dlatego też w ich diecie nie powinno białka zabraknąć. Produkty bogate w ten składnik odżywczy powinny być spożywane przede wszystkim na śniadanie – jajka, chude mięso z drobiu czy biały ser dobrze jest podać w “towarzystwie” świeżych warzyw. Dobrze jest, kiedy męska dieta zawiera zarówno białko zwierzęce, jak i roślinne – panowie często mają tendencję do zapominania o tym drugim. Soczewica, fasola czy soja powinny więc co jakiś czas stanowić główny składnik naszego obiadu!

Unikaj potraw bogatych w cholesterol LDL.

Czy wiesz, że to właśnie mężczyźni są bardziej narażeni na występowanie zmian miażdżycowych, chorób serca oraz nadciśnienia? Wiąże się to między innymi ze zbyt tłustą dietą. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego natomiast zawierają cholesterol LDL, który ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dlatego też ogranicz smalec i tłuste mięsa – zamiast tego, sięgaj po tłuszcze roślinne oraz chudy drób i ryby morskie.

Do każdego dania dodawaj warzywa.

W Polsce wciąż pokutuje mit, że prawdziwy mężczyzna powinien odżywiać się głównie mięsem. Prawda jest jednak taka, że choć mięso (zwłaszcza chude) jest wartościowym składnikiem diety, to jednak podstawę diety mężczyzny powinny stanowić warzywa. Jeżeli nawet przygotowujesz dla siebie obiad oparty na mięsie, to nie zapomnij dodać do niego warzyw lub uzupełnić posiłku zdrową, lekką sałatką – badania pokazują, że włączenie do diety większej ilości warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych chroni przed rakiem prostaty.

Pożegnaj hot-dogi i hamburgery.

. Jedzenie typu fast-food fatalnie wpływa na zdrowie i sylwetkę – zawiera mnóstwo tłuszczu, cholesterolu (mogącego przyczynić się do wystąpienia udaru lub zawału serca) oraz węglowodanów prostych, ponieważ jego składnikiem jest pszenne pieczywo. Zamiast w pośpiechu sięgać po hot-doga, wybierz zdrową kanapkę z razowego pieczywa.

Ostrożnie z alkoholem i kawą

… i nie chodzi tutaj tylko o uniknięcie tak zwanego “mięśnia piwnego”. Coraz więcej mężczyzn w Europie ma problemy z potencją i płodnością – zła dieta jest jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy. Badania pokazują, że jednym z produktów mających fatalny wpływ na zdrowie reprodukcyjne jest właśnie alkohol – sięgajmy więc po niego jedynie okazjonalnie. Również kawa, pita w nadmiarze, nie sprzyja męskim siłom. Zamiast kolejnego espresso, warto zatem sięgnąć po szklankę soku, lub…. udać się na trening – uprawianie sportu nie tylko sprawia, że mamy więcej energii, ale także znacząco przyspiesza pozbycie się nadwagi!

Jeżeli chciałbyś zacząć odżywiać się zdrowo i poznać więcej wskazówek dotyczących odpowiedniej męskiej diety, odwiedź  Centrum Dietetyczne Naturhouse. Wraz z dietetykiem określisz potrzeby swojego organizmu i będziesz mógł wypracować nowy styl odżywiania się!

Więcej na temat diet, nie tylko dla mężczyzn, znajdziesz na stronie http://badzkims.com.pl/diety/

[Głosów:1    Średnia:5/5]