Kolka sercowa – w jakich sytuacjach atakuje i czy trzeba skonsultować ją z lekarzem?

0
8283
Kolka sercowa - w jakich sytuacjach atakuje i czy trzeba skonsultować ją z lekarzem?

Uczucie kłucia w sercu to na pewno nic przyjemnego, a jeśli się powtarza, budzi niepokój o zdrowie. Potocznie o dolegliwości tej mówi się „kolka sercowa”, a bardzo typowym czynnikiem, który ją wyzwala, jest aktywność fizyczna. Przeczytaj w poniższym tekście, jakie mogą być przyczyny kłucia w klatce piersiowej i co robić, jeśli się pojawią.

Kolka sercowa – dlaczego możesz odczuwać kłucie w sercu?

Wiesz już, że kolka może pojawić się w trakcie uprawiania sportu. Jakie są inne powody jej występowania? Wśród możliwych przyczyn są:

  • Zapalenie osierdzia (błony pokrywającej serce) – to choroba, która przeważnie rozwija się szybko, ale też szybko ustępuje (ma charakter ostry). W niektórych przypadkach jej postęp jest powolny i utrzymuje się przez dłuższy czas, mówimy wówczas o postaci przewlekłej. Przyczyny zapalenia osierdzia mogą być różne, czasami trudno je określić. Objawy mogą wystąpić m.in. w wyniku infekcji.
  • Kaszel – zwłaszcza intensywny, męczący kaszel, który towarzyszy niektórym infekcjom dróg oddechowych. To dlatego, że odruch kaszlu powoduje napięcie, czasem uszkodzenie mięśni i ścięgien klatki piersiowej. Ból zwykle nasila się podczas wysiłku fizycznego.
  • Złamanie żebra – jeśli nieszczęśliwy wypadek skończył się w Twoim przypadku złamanym żebrem, możesz odczuwać kłucie w klatce piersiowej, które czasami kojarzy się z kłuciem w sercu, jednak to tylko złudzenie. Okolica, w której odczuwasz kłucie, może boleć podczas dotyku.
  • Półpasiec – jest chorobą, wywoływaną przez ten sam wirus, który powoduje ospę wietrzną i podobnie jak w przypadku ospy, charakterystycznym objawem półpaśca jest wysypka. Oprócz tego może pojawić się ból po jednej stronie klatki piersiowej.(1,2)

Czy kolka sercowa może wynikać z napięcia nerwowego?

Tak, silny stres, niepokój, lęki, panika to czynniki, które mogą wyzwolić kłujący ból w klatce piersiowej. Przeważnie towarzyszą im także inne objawy: szybkie bicie serca, trudności z oddychaniem, intensywne pocenie się, dreszcze, uderzenia gorąca, mdłości, uczucie dławienia się, drżenie, a nawet poczucie oderwania od rzeczywistości. Podobne ataki paniki mogą doskwierać osobom borykającym się z zaburzeniami lękowymi z napadami lęku. W takich przypadkach terapia jest konieczna, istnieją także leki o działaniu przeciwlękowym (pamiętaj, że należy przyjmować je zawsze pod nadzorem lekarza). Ważne są też zmiany w stylu życia: znalezienie dobrych sposobów na relaks, regularna, ale umiarkowana aktywność fizyczna, ograniczenie kofeiny, alkoholu, rzucenie palenia, wysypianie się.(3) Zasady te powinny zresztą dotyczyć wszystkich.

Czy ból w klatce piersiowej może mieć związek z układem pokarmowym? 

Tak, czasami Twoje problemy może rozwiązać gastrolog. Co ciekawe, „kolka sercowa” czasami pojawia się w wyniku przejedzenia. Jednak bywa, że powody są poważniejsze. Dosyć typową przyczyną bólów w klatce piersiowej jest choroba refluksowa przełyku (GERD), której najbardziej charakterystycznym objawem jest zgaga.(4) Chociaż zgaga występuje dosyć powszechnie, pamiętaj, że nie należy jej bagatelizować, a oprócz przyjmowania leków warto unikać przejadania się i stronić od tych produktów, które wywołują dolegliwości.

Kiedy kłucie w sercu należy zgłosić lekarzowi?

Nagły i intensywny ból w klatce piersiowej wymaga telefonu na pogotowie. Tym bardziej, jeśli towarzyszą mu inne objawy, jak duszność, osłabienie, zawroty głowy.

Gdy ból jest łagodniejszy, ale się powtarza, również zgłoś się do specjalisty. Poinformuj go dokładnie w jakich sytuacjach się pojawia, bo to ważne w celu postawienia diagnozy. 

Źródła:

  1. Pericarditis. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pericarditis/symptoms-causes/syc-20352510 Data dostępu: 11.01.2019
  2. What’s Causing My Chest Pain? https://www.webmd.com/pain-management/guide/whats-causing-my-chest-pain#1 Data dostępu: 11.01.2019
  3. Pietrangelo A. What’s Causing Pain in the Left Side of My Chest? https://www.healthline.com/health/left-chest-pain Data dostępu: 11.01.2019
  4. Roth E., Barclay S. Chest Pain and GERD: Assessing Your Symptom. https://www.healthline.com/health/gerd/chest-pain Data dostępu: 11.01.2019

[Głosów:6    Średnia:2.2/5]