Labioplastyka – co po zabiegu?

0
3199

Labioplastyka jest zabiegiem wymagającym interwencji chirurgicznej. Trwa około 40-60 minut. Do operacji modelowania okolic intymnych pacjentka jest przygotowywana między innymi poprzez podanie znieczulenia miejscowego lub, jeśli zachodzi taka potrzeba, podaje się znieczulenie ogólne. W zależności od zastosowania znieczulenia i od ogólnego stanu zdrowia pacjentki okres hospitalizacji po zabiegu może trwać kilka godzin lub ponad dobę. Czas rekonwalescencji po operacji warg sromowych zależy od indywidualnych zdolności pacjentki do powrotu do zdrowia oraz od stopnia przestrzegania zaleceń lekarskich po zabiegu. Na ranę zakładany jest szew oraz opatrunek w formie jałowej podpaski.

Zalecenia pooperacyjne

W kilku pierwszych dobach od wykonania labioplastyki rana jest uwrażliwiona i opuchnięta. Może pojawić się także ból. Lekarze zalecają, aby przez pierwsze 5 dni unikać pozycji siedzącej. Przyjęcie takiej pozycji obciąża krocze i napina szwy co może prowadzić do ich pęknięcia. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie przyjmowanie pozycji półsiedzącej.

Po operacji wymagana jest wzmożona dbałość o higienę miejsca operowanego. Po każdej wizycie w toalecie zaleca się przemyć ranę ciepła wodą z delikatnym mydłem i zastosować środek antyseptyczny, najlepiej w sprayu. Czynności te powtarzać przez kolejne 10-14 dni. Zapobiegnie to rozwojowi stanu zapalnego i zakażenia rany. Ważne jest także systematyczne zmienianie opatrunków – przynajmniej 2 razy dziennie. 

Ponadto, należy unikać ciasnej, nie oddychającej bielizny. Najlepszym rozwiązaniem będzie bielizna z cienkiej bawełny i częste wietrzenie krocza.

Najważniejszym punktem do przestrzegania jest zakaz współżycia, zakaz uprawiania sportu oraz zakaz dźwigania przez miesiąc od przebytej operacji.

Zdjęcie szwów następuje między 10 a 14 dobą od zabiegu a po miesiącu zalecana jest kontrola lekarska krocza.

[Głosów:3    Średnia:2/5]