Leczenie uzależnień – czy jest możliwe?

0
1734

Uzależnienia to wielki problem z jakim boryka się całe społeczeństwo, a nie tylko jednostka. Uzależnić się można od alkoholu, narkotyków, leków i wielu innych substancji. Ostatnio można także zaobserwować wzrost liczby uzależnień od czynności takich jak hazard czy granie w gry komputerowe. Obecnie istnieje jednak system pomocy osobom, które nie potrafią same poradzić sobie ze swoim problem. Każde uzależnienie można leczyć dzięki psychoterapii, jednak należy pamiętać, że każdy przypadek musi być indywidualnie rozpatrywany. W każdej sytuacji kluczem do sukcesu jest przyznanie się do własnej słabości.

Uzależnienie od alkoholu

Z alkoholizmem boryka się nie tylko osoba uzależniona, lecz także rodzina chorej osoby. Dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzona terapia przyniosła pozytywne rezultaty. W przypadku alkoholizmu można zastosować leczenie odwykowe i psychoterapie. Na początku przeprowadza się detoksykację całego organizmu połączoną z terapią, prowadzoną przez specjalnie wykwalifikowaną kadrę. Jednym z zaleceń psychoterapii jest udział w regularnych spotkaniach Anonimowych Alkoholików. Kluczowe jest, aby przygotować chorą osobę, jak radzić sobie z nawrotami choroby. Alkoholizm jest bowiem chorobą, która często powraca. W skrajnych przypadkach stosuje się także terapię farmakologiczną, która łączy się ze stosowaniem specjalnych leków wspomagających leczenie alkoholizmu. Na terenie całej Polski jest wiele ośrodków, w których osoby chore wraz z całą rodziną mogą zwrócić się o pomoc.

alkoholizm

Uzależnienie od hazardu

W przypadku uzależnienia od hazardu ważne jest, aby spłacić potencjalne długi. Często chora osoba idzie do kasyna grać, aby spłacić poprzednie długi. Niestety jest to zamknięte koło, które ciężko przerwać, dlatego ważne jest, aby zwrócić się o profesjonalną pomoc. Bardzo często ośrodki terapeutyczne pomagają także opracować plan spłaty długów. W przypadku uzależnień od hazardu wyróżnia się kilka faz: pierwsza to gra okazjonalna, druga – faza zwycięstw, która pobudzała wyobraźnię, a jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia. Później hazardzista czeka na wielką wygraną, a kiedy zaczynają się przegrane ciężko zerwać z nałogiem, ponieważ cały czas wierzy się, że następna gra będzie ta szczęśliwa. Tak jak w przypadku innych uzależnień, hazardzista musi podjąć decyzję o całkowitej abstynencji i zgłosić się na terapię.

Uzależnienie od gier komputerowych

Uzależnienie od gier, tak jak w innych przypadkach, może zacząć się całkiem niewinnie. Zaczynamy grać okazjonalnie, a nasze podejście do tej rozrywki jest racjonalne. W ostatniej fazie świat uzależnionej osoby kręci się wokół komputera i ciągłej potrzeby grania. Ma to destrukcyjny wpływ na chorą osobę, która zaniedbuje nie tylko rodzinę i przyjaciół, lecz także rezygnuje ze snu, jedzenia czy dbania o higienę osobistą. Tak samo jak w przypadku innych uzależnień, także i w tej sytuacji chory musi zdać sobie sprawę ze swojej choroby i udać się na psychoterapię. Wydawać by się mogło, że tylko młodzież może wpaść w sidła tego nałogu, jednak coraz częściej spotyka się ludzi po trzydziestce, którzy wpadają w sidła nałogu od gier komputerowych.

Dowiedz się więcej:

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień „Koninki” Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź. Tel. 18 33 19 736

[Głosów:0    Średnia:0/5]