Nebulizator – co to takiego i jak używać?

0
1937
Nebulizator – co to takiego i jak używać?

Nebulizator to proste w obsłudze urządzenie wykorzystywane w terapii chorób układu oddechowego. Zobacz, jak wybrać najlepszy nebulizator i w jaki sposób prawidłowo go używać, by przyspieszyć powrót do zdrowia.

Nebulizator – co to jest?

Nebulizator to urządzenie medyczne służące nebulizacji, czyli podawania leku w formie mgiełki wprost do dróg oddechowych pacjenta. Ma ono formę pojemnika, w którym dochodzi do rozbicia ciekłego preparatu na mikrokropelki. Dzięki temu substancja lecznicza trafia bezpośrednio do zmienionego chorobowo miejsca w obrębie układu oddechowego, nie wywierając ogólnego wpływu na organizm.

Aplikacja leków drogą wziewną stosowana jest najczęściej w przypadku dzieci, jednak z zabiegu mogą korzystać pacjenci w każdym wieku. Główne wskazania do nebulizacji obejmują:

  • astmę,
  • zapalenie oskrzeli,
  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • rozstrzenie oskrzeli,
  • zapalenie zatok,
  • przewlekły nieżyt nosa i gardła.

Pacjent powinien wiedzieć, jak wybrać nebulizator oraz jak przez niego oddychać, by uzyskać możliwie najlepszy efekt terapeutyczny.

Nebulizator a inhalator

 

Nebulizator a inhalator – różnice

Decyzję o tym, czy w naszym przypadku lepszy będzie nebulizator czy inhalator warto podjąć w porozumieniu z lekarzem. Chociaż terminy te używane bywają zamiennie (stosuje się nawet określenie inhalator nebulizator), odnoszą się do różnych urządzeń, działających na podobnej zasadzie.

Inhalatory mają zwykle formę aparatów kieszonkowych, służących doraźnemu podaniu małej dawki leku. Podczas inhalacji należy zsynchronizować głęboki, długi wdech z momentem uwolnienia porcji preparatu.

Nebulizatory sprawdzają się, kiedy konieczna jest długotrwała terapia. Urządzenie podaje tzw. zimną mgiełkę za pośrednictwem maski. Nie trzeba przykładać uwagi do tego, jak oddychać przez nebulizator, ponieważ można robić to całkowicie naturalnie. To spore ułatwienie dla dzieci, które nie radzą sobie jeszcze z obsługą inhalatora.

Nebulizator – jaki wybrać?

O tym, jak stosować nebulizator, decyduje jego rodzaj. Wyróżniamy nebulizatory pneumatyczno-tłokowe oraz elektryczne, przy czym te ostatnie dzielą się na ultradźwiękowe i membranowe.

  • Nebulizator pneumatyczno-tłokowy – składa się z nebulizatora i kompresora połączonych przewodem, przez który przepływa powietrze rozbijające lek. Nebulizacja odbywa się przy użyciu maseczki bądź ustnika.
  • Nebulizator ultradźwiękowy – lek rozpraszany jest przez fale ultradźwiękowe emitowane przez drgającą płytkę. Brak sprężarki sprawia, że urządzenie jest ciche, dlatego sprawdza się podczas nocnej inhalacji.
  • Nebulizator membranowy – rozproszenie leku następuje na skutek przepompowania go przez wibrującą membranę zbudowaną z drobnych oczek. W porównaniu z pozostałymi typami urządzenia, pozostawia najmniejszą ilość nie rozbitego preparatu.

Jaki nebulizator dla dziecka, niemowlaka i osoby dorosłej?

Szukając najlepszego nebulizatora, należy wziąć pod uwagę rodzaj zażywanego leku, a także możliwości finansowe.

Nebulizatorów ultradźwiękowych nie można wykorzystywać do podawania antybiotyków oraz sterydów. Choć urządzenie jest bardzo wydajne, minusem może być jego cena (średnio około 200–300 zł). Przy użyciu nebulizatora membranowego możemy podawać wszystkie rodzaje leków, jednak jego zakup wiąże się z koniecznością poniesienia podobnych kosztów.

Najtańszą opcją jest nebulizator tłokowy, który dostaniemy już za około 100 zł. Nie ma tu ograniczeń co do rodzaju aplikowanych środków, zaletą jest także prosta obsługa. Chociaż pracuje nieco głośniej niż pozostałe modele, jest obecnie najchętniej wybieranym nebulizatorem dla dzieci i dorosłych.

Szukasz odpowiedniego nebulizatora? Skontaktuj się ze specjalistami z Bradnvital https://www.brandvital.eu/urzadzenia-oddechowe/ i dowiedz się więcej szczegółów dotyczących oferty oraz wykorzystania nebulizatora.

[Głosów:2    Średnia:5/5]