Czym są specjalistyczne mleka modyfikowane i kiedy je stosować?

0
1727
Czym są specjalistyczne mleka modyfikowane i kiedy je stosować

Według obecnych zaleceń ESPGHAN (European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition) niemowlę należy karmić wyłącznie pokarmem matki przez pierwszych 4-6 miesięcy życia, co oznacza, że w tym okresie oprócz mleka matki dopuszczalne jest dostarczanie jedynie witamin. Po zastosowaniu żywienia uzupełniającego karmienie naturalne zalecane jest prowadzić tak długo, jak pożądane jest to przez matkę i dziecko, przy czym krótszy czas karmienia piersią lub karmienie częściowe jest także pożyteczne. 

U dzieci żywionych naturalnie zdecydowanie rzadziej występują schorzenia infekcyjne, choroby o podłożu alergicznym i autoimmunizacyjnym. W przypadku stwierdzenia przeciwwskazań względnych do żywienia dziecka pokarmem matki, a także przy pojawieniu się przeciwwskazań bezwzględnych, konieczne jest jednak zastosowanie produktów zastępujących mleko kobiece.

Mleko modyfikowane – skład, rodzaje

Podstawą tworzenia preparatów zarówno początkowych, jak i kolejnych jest mleko krowie, które zostało poddane procesom modyfikacji tak, aby było jak najbardziej zbliżone składowi tych preparatów do mleka kobiecego. Preparaty mleka modyfikowanego dla zdrowych dzieci, które nie mogą być karmione piersią można podzielić na początkowe, czyli takie, które dostarczane są od urodzenia do 6. miesiąca życia, oraz kolejne, stosowane od 7. miesiąca życia.  Produkty stosowane do żywienia początkowego w całości pokrywają zapotrzebowanie na składniki odżywcze w tym okresie, natomiast preparaty kolejne są przeznaczone do żywienia dzieci w czasie wprowadzania pokarmów uzupełniających.

Mleka modyfikowanego bez laktozy nie powinno się stosować rutynowo u dzieci zdrowych. U niektórych dzieci występują biegunki, kolki, wzdęcia i zmiany skórne, które mogą być związane ze spożywanym mlekiem. W takich sytuacjach należy kontaktować się z lekarzem pediatrą, który powinien pomóc wybrać odpowiedne, specjalistyczne mleko modyfikowane.

Wskazania do stosowania specjalistycznych mlek modyfikowanych

Mleka specjalistyczne możemy podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Należy pamiętać jednak, aby przed wprowadzeniem danego mleka do diety naszego dziecka, skonsultować się z lekarzem.

  • Mleko modyfikowane bez laktozy – powinno być stosowane w przypadku nietolerancji laktozy przez niemowlę;
  • Mleko modyfikowane z MCT (wysoką zawartością trójglicerydów średniołańcuchowych) – stosowane jest przy alergii na zwykłe mleko modyfikowane, przy przewlekłych biegunkach, oraz przy mukowiscydozie;
  • Mleko modyfikowane o podwyższonej kwasowości – stosowane w przypadku kolek jelitowych, wzdęć, zaburzeń łaknienia czy luźnych stolców;
  • Mleko modyfikowane HA  (hipoalergiczne) – stosuje się je gdy niemowlę ma alergię na mleko krowie, czy w przypadku występowania rodzinnych chorób na podłożu atopii;
  • Mleko modyfikowane AR, czyli z substancjami zagęszczającymi – stosowane jest przy częstych ulewaniach, zwłaszcza gdy są nasilone;
  • Mleko modyfikowane elementarne – stosowane przy alergii pokarmowej u niemowlęcia, utrzymującej się mimo wprowadzania innych specjalistycznych typów mleka modyfikowanego.

Sprawdź mleka specjalistyczne przygotowane przez Humana Baby: https://humana-baby.pl/kategoria/mleka-specjalistyczne/

[Głosów:1    Średnia:3/5]