Nietrzymanie moczu – częsty problem u dorosłych osób

0
2117

Problem nietrzymania moczu dotyczy aż 400 milionów osób na świecie. W przypadku tej dolegliwości stosuje się często pieluchomajtki. Pomimo szerokiej edukacji w tym temacie, jest to wyrób medyczny kojarzony nadal głównie z małymi dziećmi. Mimo wszystko zdarza się, że na co dzień wykorzystują go również dorośli w związku z inkontynencją. Przyczyny nietrzymania moczu są różne. Można także spotkać się z jego licznymi odmianami.

Przyczyny oraz rodzaje nietrzymania moczu u dorosłych

Nietrzymanie moczu, jeżeli chodzi o jego rodzaje, może być wysiłkowe bądź naglące. To pierwsze pojawia się zwykle przy wykonywaniu czynności, przy których konieczne jest użycie siły fizycznej, jednakże zdarza się również przy wstawaniu, kichaniu lub kaszlu. Z wysiłkowym nietrzymaniem moczu borykają się najczęściej kobiety, szczególnie w trakcie ciąży lub w związku z menopauzą, ale również ta odmiana inkontynencji może być związana z nadmierną wagą, wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej, infekcjami obejmującymi układ moczowy lub wszelkiego rodzaju problemami o charakterze neurologicznym. Osobną grupę osób posiadających problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu stanowią palacze. Z kolei naglące nietrzymanie moczu najczęściej wynika z silnego, trudnego do przewidzenia parcia na pęcherz oraz na cewkę moczową. Z tego typu dolegliwością borykają się zwykle osoby z nadwrażliwym pęcherzem, po różnych infekcjach układu moczowego, ale także cierpiące na groźniejsze schorzenia. Wyróżnia się wśród nich chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, cukrzycę i stwardnienie rozsiane. Równie często nieprawidłowości w zakresie utrzymania moczu pojawiają się u osób stosujących niektóre leki.

Nietrzymanie moczu  – jak sobie z nim poradzić?

Gdy pojawią się problemu z utrzymaniem moczu w pęcherzu, pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest konsultacja z profesjonalistą. Pomoże on zdiagnozować przyczynę tej dolegliwości oraz stwierdzić jej charakter (przejściowy bądź stały). Bez względu na to należy także wyposażyć się w odpowiednie pieluchomajtki.

Pieluchomajtki – jak przemóc wstyd przed ich założeniem?

Noszenie pieluchomajtek bywa kłopotliwe. Choć ich założeniem jest pomoc, skojarzenia z nimi są negatywne. U wielu osób pojawiają się opory przed ich stosowaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że majtki pieluchowe są obecnie tak skonstruowane, że trudno je zauważyć pod ubraniem, ale również są wyposażone w bardzo komfortowe rozwiązania na problem, którym jest nietrzymanie moczuJeśli chodzi o najważniejsze z nich, warto zwrócić uwagę na specjalny system zabezpieczający przed przykrymi zapachami oraz na specjalne paski mocujące. Oprócz tego te wyroby medyczne charakteryzują się również rozwiązaniami zapewniającymi wysoką chłonność. Dzięki temu mocz gromadzi się we wnętrzu pieluchy, pozostawiając skórę suchą. Doskonale w tym przypadku sprawują się pieluchomajtki TENA, a barierę przed ich zakładaniem można przekroczyć dzięki radom specjalisty z dziedziny medycyny lub opiniom zadowolonych z ich stosowania osób.

[Głosów:1    Średnia:5/5]