Palenie szkodzi – szczególnie podczas ciąży!

0
4171

Nie jest tajemnicą, że palenie poważnie szkodzi zdrowiu. Jednak w okresie ciąży nie jesteś odpowiedzialna jedynie za swój organizm, ale także za nowe życie, rozwijające się pod Twoim sercem. To główny powód, dla którego nie powinnaś podejmować ryzyka i decydować o dalszym nałogowym paleniu papierosów. Konsekwencje dotkną nie tylko Ciebie – sprawdź, jakie są skutki palenia w ciąży!

Jaki wpływ na dziecko ma palenie w ciąży?

Papierosy mają negatywny wpływ na dziecko podczas całego okresu trwania ciąży – zarówno w pierwszym trymestrze, jak i chwilę przed porodem. Nie powinnaś więc palić, warto także zachęcić osoby w Twoim otoczeniu do rzucenia nałogu.

Dzieci, których mamy palą w ciąży są bardziej podatne na choroby oddechowe oraz zaburzenia krążenia. Są zwykle o wiele słabsze od swoich rówieśników i często przez całe życie odczuwają skutki wpływu nikotyny na ich rozwój w łonie matki. Mają problem z dostosowaniem się do otoczenia, koncentracją i koordynacją ruchów. To jednak najłagodniejsze konsekwencje palenia papierosów podczas trwania ciąży.

Palenie w ciąży znacznie zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej (nagła śmierć pozornie zdrowego niemowlęcia), a także urodzenia martwego dziecka.

Podczas palenia tętno Twojego dziecka wzrasta do 130-180 uderzeń na minutę. To ogromne obciążenie dla jego niewykształconego w pełni organizmu. System odpornościowy płodu również nie jest tak silny, jak Twój organizm – paląc papierosy, dostarczasz mu mniej tlenu oraz niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Dziecko ma ciągły kontakt ze szkodliwymi substancjami rakotwórczymi. Zwykle takie niemowlęta rodzą się niedożywione lub są wcześniakami z poważnymi wadami wrodzonymi.

Ponadto narażasz siebie na przedwczesny poród lub poronienie w pierwszych miesiącach ciąży. Łożysko może się odkleić, a błony płodowe pęknąć – skutki mogą być tragiczne.

Jak skutecznie rzucić palenie w ciąży?

Niezastąpione będzie w tej sytuacji wsparcie bliskich. Powiedz im, że oczekujesz dziecka i w związku z tym zrezygnowałaś z palenia papierosów. Nie tylko będziesz miała dodatkową motywację w postaci rodziny i przyjaciół, lecz także będą obok, aby przypomnieć Ci, po co rzuciłaś palenie i z pewnością wesprą Cię na każdym kroku w tej trudnej decyzji.

Tata dziecka też nie pali! To świetna zasada, która pozwala motywować się nawzajem. Nie tylko to, że Ty palisz źle wpływa na Wasze dziecko. Jeśli jesteś biernym palaczem, również istnieje ogromne ryzyko, że pojawią się przykre konsekwencje dla Ciebie i maluszka. Poza tym, kiedy osoba w najbliższym otoczeniu pali, jest większa szansa, że złamiesz się i wrócisz do uciążliwego nałogu.

Pamiętaj – potknięcia zdarzają się każdemu. Jeśli zapalisz jednego papierosa, nie szykanuj się za to. Nałogi są bardzo silne, jednak warto z nimi walczyć i nie rezygnować ze zdrowia – swojego oraz dziecka.

Karmienie piersią a palenie

Gdy już urodzisz – pamiętaj, aby przez cały okres karmienia piersią również powstrzymać się od palenia. Dzieci, które wypijają z mlekiem mamy szkodliwe substancje pochodzące z nikotyny, cierpią na bezsenność i ogólne problemy ze snem.

Są także nadpobudliwe, częściej płaczą, ich serce bije o wiele szybciej, przez co odczuwają ogromny niepokój. Ponadto częściej mają kolki i problemy z trawieniem.

Twoje palenie uniemożliwia dziecku prawidłowy rozwój zarówno w łonie, jak i podczas pierwszych miesięcy po narodzinach. Takie dzieci często odczuwają bolesne konsekwencje nieodpowiedzialności rodzica przez większość bądź nawet całe swoje życie. 

[Głosów:11    Średnia:3/5]