Próchnica zębów – co warto wiedzieć o tej chorobie?

0
1545
Próchnica zębów - co warto wiedzieć o tej chorobie?

Próchnica zębów to jedna z najpopularniejszych chorób ostatnich lat. Mówi się wręcz o niej, że jest chorobą cywilizacyjną – cierpi na nią większość społeczeństwa. Ten stan rzeczy jest bardzo niepokojący, tym bardziej, że próchnica często bywa ignorowana. Nie wszyscy zdają sobie sprawę,  że nieleczona, może nieść bardzo poważne skutki dla zdrowia zębów, ale i całego organizmu. 

Próchnica – co to za choroba?

Próchnica zębów to choroba tkanek twardych w zębie powodowana przez bakterie. Te same bakterie powodują powstawanie kamienia nazębnego, który przyczynia się do rozwoju próchnicy. Bakterie rozwijają się w jamie ustnej głównie dzięki cukrom dostarczanym im wraz z pożywieniem. Na próchnicę choruje ponad 90% polskiego społeczeństwa, a w tym blisko 60% dzieci w wieku wczesnoszkolnym – mówi specjalista z CS Atria, dentysta Katowice. Mało kto wie, że próchnica jest chorobą zakaźną. Zarazić się nią możemy przez używanie wspólnych sztućców czy całowanie. Zarazić próchnicą może się także małe dziecko, którego smoczek czy smoczek butelki jest uprzednio „oczyszczony” przez rodzica – chodzi o oblizywanie smoczka lub próbowanie pokarmu z butelki. Jednakże oznacza to też, że możemy zarazić sami siebie. Jak? Otóż próchnica może przejść z jednego zęba na pozostałe i tak rozprzestrzenić się w całej jamie ustnej.

Objawy próchnicy

W zależności od fazy rozwoju próchnicy, choroba daje różne objawy. W początkowej fazie możemy zaobserwować na zębie białe przebarwienie (plamkę), która jest wynikiem demineralizacji szkliwa. Z upływem czasu przebarwienie to ciemnieje i powstaje popularnie nazywana „dziura” w zębie, czyli ciemnobrązowy ubytek. Ząb jest przy tym nadwrażliwy na ciepłe, zimne, słodkie i kwaśne pokarmy. Nieleczona próchnica prowadzi do powstanie poważnego zapalenia miazgi zęba. Inne objawy towarzyszące próchnicy to nieprzyjemny zapach z ust i ból zęba.

Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy

Im bardziej zaawansowana próchnica, tym bardziej skomplikowane i inwazyjne będzie leczenie. W przypadku zalążków próchnicy może wystarczyć porządne oczyszczenie zębów – sklaing i piaskowanie. Gdy mamy do czynienia z ciemnymi ubytkami („dziurami”), ząb leczy się poprzez oczyszczenie ubytku i wypełnienie go plombą, czyli tak zwane plombowanie. W sytuacji, gdy próchnica jest bardzo rozwinięta i zaatakowała już miazgę zęba, konieczne jest leczenie kanałowe, a w niektórych przypadkach nawet usunięcie zęba.

Nie dopuść do sytuacji, w której próchnica doprowadzi do konieczności inwazyjnego leczenia lub usunięcia zęba! Kontroluj stan swojego uzębienia – Centrum Stomatologiczne Atria, stomatolog Katowice.

[Głosów:0    Średnia:0/5]