Stopa i staw skokowy – urazy, choroby i rehabilitacja

0
1698
Stopa i staw skokowy - urazy, choroby i rehabilitacja

Zarówno stopa, jak i staw skokowy mają złożoną budowę, pełnią też wiele funkcji – w związku z tym są narażone na różne urazy i dolegliwości. Choroby stóp i stawu skokowego także wymagają interwencji specjalistów: lekarzy ortopedów, chirurgów, a także fizjoterapeutów, podologów i rehabilitantów. Choroby mogą mieć charakter wrodzony albo nabyty i dotyczą różnych grup wiekowych. Specjalistyczne ośrodki zapewniają kompleksowe usługi z zakresu profilaktyki, leczenia i rehabilitacji oraz pielęgnacji stóp i stawu skokowego.

Wielofunkcyjne… i podatne na urazy

Stopa i staw skokowy mają skomplikowaną budowę. Pełnią one bardzo istotną funkcję (a właściwie wiele funkcji), dzięki którym możemy sprawnie się poruszać. Urazy stopy albo stawu skokowego tworzą konieczność jak najszybszego podjęcia właściwego leczenia i rehabilitacji, by móc znów normalnie funkcjonować, co przy problemach ze stopami nie jest łatwe lub staje się wręcz niemożliwe.

Staw skokowy jest w większym stopniu narażony na urazy. Skręcenie tego stawu jest statystycznie najczęstszym urazem układu mięśniowo-kostnego. W przypadku tego urazu mamy do czynienia z uszkodzeniem torebki stawowej oraz więzadeł. Wyróżnia się trzy stopnie skręcenia: 1 – naciągnięcie torebki stawowej oraz więzadeł, 2 – naderwanie więzadeł i torebki stawowej, 3 – zerwanie więzadeł z jednoczesną niestabilnością stawu. Zazwyczaj urazy te leczone są nieoperacyjnie, choć w przypadku sportowców wyczynowych można rozważyć operację.

Rehabilitacja w leczeniu stawu skokowego

Warunkiem sukcesu leczenia urazów stawu skokowego jest podjęcie odpowiedniej i regularnej rehabilitacji, która ma przywrócić stan sprzed pojawienia się problemu. Rehabilitacja stawu skokowego, aby była skuteczna i trwała, musi być wykonana przez doświadczonego fizjoterapeutę, który będzie stosował najlepsze metody w przywracaniu stawu skokowego do optymalnej formy.

Programy, techniki rehabilitacyjne i stosowane terapie są różnorodne – zarówno tradycyjne, jak i innowacyjne. Ważne, aby wybrać taki ośrodek, którego zespół stanowią pasjonaci, dysponujący niezbędnym doświadczeniem, ale również będący na bieżąco ze wszystkimi nowościami. Fizjoterapia dynamicznie się rozwija, co skutkuje pojawianiem się nowych i coraz efektywniejszych metod rehabilitacji, zarówno stawu skokowego, jak i stopy.

Jednymi z popularniejszych i najskuteczniejszych są m.in.: terapia manualna, terapia powięziowa, reedukacja chodu, ćwiczenia propriocepcji, elektroterapia, fonoforeza, kinezyterapia, kinesiotaping, laseroterapia, krioterapia miejscowa, magnetoterapia, mobilizacja stawów, neuromobilizacja, mobilizacja blizn pooperacyjnych. Dodatkowo coraz częściej stosuje się odpowiednie protokoły rehabilitacyjne, np. po operacji sztywnego palucha, neuralgii Mortona, halluksa, płaskostopia podłużnego, po artroskopii stawu skokowego, leczeniu palca młoteczkowatego, po operacji zszycia ścięgna Achillesa. Dodatkowo w części schorzeń to rehabilitacja stanowi podstawę leczenia np. rehabilitacji w bólach pięty czy rehabilitacji w niestabilności stawu skokowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]