Przebieg gastroskopii

0
3660
Przebieg gastroskopii

Zgaga, bóle brzucha, nudności, puste odbijania – te i inne objawy mogą świadczyć o poważnych chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego. W celu ustalenia przyczyn ich występowania konieczne jest przeprowadzenie panendoskopii, lepiej znanej jako gastroskopia

Czym jest gastroskopia i na czym polega?

Gastroskopia jest metodą badania, pozwalającą ocenić stan przełyku, żołądka i opuszki dwunastnicy oraz pobrać próbki materiału do badania histopatologicznego. Ponadto w czasie gastroskopii mogą być wykonywane zabiegi medyczne, takie jak tamowanie krwawienia przewodu pokarmowego, usuwanie ciał obcych oraz poszerzanie zwężonego przełyku. Gastroskopię wykonuje się przy pomocy endoskopu, czyli aparatu w postaci długiego, giętkiego przewodu o grubości małego palca. W dolnej części, wsuwanej do przełyku przez usta znajduje się źródło światła, obraz jest przekazywany za pomocą systemu soczewek znajdujących się wewnątrz przewodu lub aparatury rejestrującej.

Przebieg gastroskopii

Gastroskopia jest badaniem bezbolesnym, lecz niezbyt przyjemnym dla pacjenta, głównie ze względu na pojawiający się często odruch wymiotny. W celu zmniejszenia dyskomfortu towarzyszącego umieszczaniu endoskopu w przewodzenie pokarmowym, gardło pacjenta zostaje znieczulone lekiem w postaci aerozolu. Pacjent następnie kładzie się na lewym boku, a między jego szczękami zostaje umieszczony plastikowy ustnik, przez który wprowadzany jest aparat. Bardzo ważna w tym momencie jest współpraca lekarza z pacjentem – pacjent wykonując ruch połykowy ułatwia wprowadzanie endoskopu w głąb przewodu pokarmowego. Pacjent powinien pamiętać o zachowaniu regularnego oddechu w celu złagodzenia odruchu wymiotnego oraz o niepołykaniu śliny – zamiast tego należy jej pozwolić swobodnie spływać do śliniaka. Badanie trwa kilka minut, w tym czasie lekarz oceniać wygląd przewodu pokarmowego i ewentualnie pobiera próbkę z błony śluzowej do badań – pobranie odbywa się z pomocą mały szczypczyków i jest bezbolesne. Normalnym zjawiskiem towarzyszącym badaniu jest poczucie wzdęcia i odbijania – spowodowane jest ono tym, że przy wprowadzaniu endoskopu do żołądka dostaje się niewielka ilość powietrza. Objawy ustępują zaraz po zakończeniu badania.

Przygotowania do gastroskopii

Co najmniej 8 godzin przed badaniem powinniśmy powstrzymać się od jedzenia i picia – dozwolone jest przyjmowanie niezbędnych leków i popicie ich niewielką ilością wody. Ponadto powinniśmy wstrzymać się od palenia papierosów i żucia gumy, która powoduje zwiększoną produkcję soków żołądkowych. Na czas badania wyjmujemy z ust protezy zębowe. W przypadku przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi powinniśmy – po konsultacji z lekarzem – odstawić je przed badaniem lub zmienić na inne.

Profesjonalne i bezpieczne badania gastroskopijne znajdziemy w ofercie NZOZ Euro-Klinika.

[Głosów:1    Średnia:5/5]