Siniaki i stłuczenia – w jaki sposób poradzić sobie z nimi?

0
4655
Siniaki i stłuczenia – w jaki sposób poradzić sobie z nimi?

Zdarzyło ci się pewnie niejednokrotnie boleśnie uderzyć i nie mieć pod ręką maści na stłuczenia. Jak w takiej sytuacji można poradzić sobie korzystając z tego, co mamy pod ręką i zapobiec bolesnej opuchliźnie i olbrzymim, trudno gojącym się siniakom? W jaki sposób przyspieszyć proces regeneracyjny? Oto kilka prostych i skutecznych porad.

Lodowe okłady

Pierwszą i najbardziej popularną metodą o jakiej pomyśli większość z nas zaraz po uderzeniu, jest obłożenie bolącego miejsca lodem. Zimny okład jest bardzo skutecznym sposobem na zmniejszenie obrzęku oraz opuchlizny. Ten rodzaj pomocy stosowany może być przez 24 godziny od chwili stłuczenia. Jeśli więc dojdzie do nieprzyjemnego wypadku, warto sięgnąć po woreczek lodu, mrożonki, kompres żelowy, a nawet nóż. Skutecznie działa też zimna butelka.

Jednorazowo zimny przedmiot przykładać można do obolałego miejsca nie dłużej niż 10 minut.

Roztwór sody – idealny sposób na obrzęki i siniaki

Metodą wartą rozpatrzenia jest też kompres z roztworu sody. Idealnie nadaje się na bolesne miejsca, bowiem zmniejsza obrzęk i ból. Kompres taki przygotować można rozcieńczając łyżeczkę sody oczyszczonej w połowie szklanki z zimną wodą. Dobrym zastępstwem sody będzie też ocet. Podobnie jak w przypadku sody, używamy 1 łyżeczki octu oraz połowę szklanki wody.
Wytworzonym w ten sposób roztworem nasącza się gazę lub ręcznik. Tak przygotowany okład przykłada się do uderzonego miejsca.

Oliwa i czosnek

Dobrym sposobem na zmniejszenie bólu i opuchlizny jest też użycie czosnku oraz oliwy. Już kilka ząbków czosnku oraz 2 łyżki oliwy potrafią zdziałać cuda. Wystarczy tylko przecisnąć czosnek przez praskę, wymieszać z oliwą po czym nałożyć na obolałe miejsce i przykryć je gazą. Taką mieszankę nakłada się na stłuczone miejsce kilka razy w ciągu dnia na kilkanaście minut za każdym razem.

Liście kapusty

Kompres z liści kapusty to skuteczny sposób do walki z bólem, obrzękiem oraz siniakami. To skuteczny środek, który z powodzeniem wykorzystywany był przez nasze babki. Przygotowanie kompresu jest bardzo proste. Kilka liści kapusty delikatnie tłucze się z przy pomocy rączki od tłuczka po czym przykłada na siniaka. Tak przygotowany okład owinąć trzeba bandażem i pozostawić na noc.

[Głosów:5    Średnia:2.2/5]