Sport a ciąża

0
2927
Sport a ciąża

Jak wiadomo – ciąża to nie choroba, a stan wymagający od kobiety, by szczególnie dbała o siebie i swoje dziecko. Warto poświęcić szczególną uwagę swojej sylwetce, samopoczuciu i zdrowiu (przede wszystkim troszcząc się o kręgosłup), uprawiając sport. Dostosujmy go jednak do swojego stanu oraz do własnych umiejętności, predyspozycji i kondycji, by przyniosło nam to zarówno pożytek, jak i przyjemność.

Zanim zaczniesz ćwiczyć

Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej warto najpierw skonsultować swój zamiar ze swoim lekarzem. Oceniając stan zdrowia Twój oraz Twojego dziecka oceni on, na jaki rodzaj aktywności możesz sobie pozwolić, a czego koniecznie powinnaś unikać. Jeśli jesteś wulkanem energii oraz okazem zdrowia, z pewnością nie będzie przeciwwskazań do uprawiania sportu, a Ty z pewnością znajdziesz odpowiadającą Ci dyscyplinę.

Ograniczenia

Sport w ciąży jest jak najbardziej wskazany. Należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie aktywności są dozwolone w tym stanie. Unikać należy przede wszystkim sportów siłowych, zrezygnować z biegania, sportów ekstremalnych, jazdy konnej, jazdy na rowerze, a także na nartach.

Zalecane sporty dla ciężarnych

Istnieje mnóstwo aktywności fizycznych zalecanych dla kobiet w ciąży. Pozwalają one przede wszystkim odpowiednio zatroszczyć się o zachodzące w ciele zmiany, odciążyć kręgosłup, zadbać o figurę, czy w końcu powrócić do formy w szybkim tempie po urodzeniu dziecka. Znakomitym sportem jest pilates, joga, aerobik, aqua – aerobik, wszystkie dedykowane dla ciężarnych. Lekarze zalecają również pływanie oraz spacery, które nie obciążają organizmu, a działają cuda na organizm.
Ciekawą opcją dla ciężarnych kobiet, które uwielbiają biegać może być nordic walking. Wystarczy zakup dobrych butów, kijów i można ruszać w drogę. A warto, bo aktywność fizyczna poza wymienionymi już zaletami pomoże zarówno mamie, jak i dziecku podczas fizjologicznego porodu.

Gdzie ćwiczyć

Poza wyborem rodzaju aktywności fizycznej istotnym elementem jest również wybór miejsca, w którym zamierzamy sport uprawiać. Wybierzmy ośrodek specjalizujący się w trenowaniu ciężarnych Pań, z doświadczoną kadrą i odpowiednim wyposażeniem.

Mając na względzie te elementy, z pewnością sport będzie dla Was nie tylko zdrowy, ale i przyjemny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]