Skutki zdrowotne mieszkania przy ruchliwej ulicy

0
3671
Skutki zdrowotne mieszkania przy ruchliwej ulicy

O tym, jak niebezpieczny może być smog pochodzący ze spalin samochodowych, przekonali się w 1991 r. londyńczycy. W ciągu kilku dni zanieczyszczone powietrze doprowadziło wówczas do zgonu 160 osób.

Spaliny samochodowe stanowią największe zagrożenie latem, ponieważ promieniowanie słoneczne doprowadza do reakcji z udziałem tlenku węgla, tlenków azotu i węglowodorów, w wyniku której powstaje ozon. Gaz ten prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego, a także przenika do pęcherzyków płucnych i oskrzelików, uszkadzając ich tkankę, co prowadzi m.in.  do rozedmy, obrzęków płuc i astmy. Badania przeprowadzone w Hamburgu potwierdzają natomiast związek pomiędzy miejscem zamieszkania a częstotliwością występowania chorób nowotworowych. Zgodnie z zaprezentowanymi informacjami osoby mieszkające przy ulicach, na których ruch przekracza 30 000 pojazdów dziennie, ryzyko nowotworu jest wyższe o 34%. To nie wszystko, ponieważ zgodnie z danymi zgromadzonymi przez naukowców z Public Health Ontario u ludzi zamieszkałych w odległości do 50 m od ruchliwej ulicy wzrasta o 7-10% prawdopodobieństwo wystąpienia demencji starczej.

Oczyszczanie powietrza wewnątrz budynków

Rozwój technologii motoryzacyjnej pozwala przypuszczać, że w przyszłości ilość szkodliwych substancji emitowanych przez pojazdy znacznie się obniży. Jednak do tego czasu osoby mieszkające w pobliżu ruchliwych ulic powinny zadbać o to, aby ograniczyć stężenie zanieczyszczeń obecnych w swoich domach. Najlepszą ochroną przed nimi są oczyszczacze powietrza wyposażone w technologie antysmogowe takie jak filtry węglowe oraz HEPA dostępne w sklepie www.homespot.pl. Urządzenie powinno wyróżniać się wysoką wydajnością, zwłaszcza jeżeli ma pracować w dużym pomieszczeniu. Bardzo dobrze pod tym względem prezentują się oczyszczacze powietrza Xiaomi, a zwłaszcza takie modele jak Xiaomi Air Purifier Pro i Xiaomi Air Purifier Max. CADR pierwszego z nich to 500 m³/h, a drugiego 1000 m³/h, co czyni je odpowiednimi dla pomieszczeń o wielkości 60 i 120 m².

Bezpieczeństwo na zewnątrz

Trochę trudniejszym zadaniem jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa podczas pobytu na zewnątrz. Poruszając się blisko ruchliwych ulic najlepiej zakładać na twarz maseczkę antysmogową, dzięki której wdychane oczyszczane jest z niebezpiecznych zanieczyszczeń. Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy powietrza, najlepszym wyborem są maski z filtrami węglowymi i HEPA. Filtry te ulegają po pewnym czasie zużyciu, ale często możliwa jest ich wymiana.

Osoby, którym noszenie masek wydaje się zbyt uciążliwe, powinny przynajmniej przestrzegać zasad, dzięki którym nie będą narażały się na wdychanie jeszcze większej dawki smogu. Jednym z często popełnianych  błędów jest bieganie lub jazda na rowerze w pobliżu ruchliwych ulic. Warto zwrócić uwagę na fakt, że podczas aktywności fizycznej człowiek pobiera więcej tlenu. Jeżeli powietrze jest zanieczyszczone, to oznacza to, że do organizmu dostaje się jednocześnie większa ilość szkodliwych substancji. Nie ulega wątpliwości, że w takiej sytuacji sport przestaje służyć zdrowiu. Biegacze, rowerzyści i miłośnicy innych aktywności na świeżych powietrzu powinni zatem wybierać miejsca oddalone od ruchliwych dróg.

[Głosów:8    Średnia:3.4/5]