Syrop na przeziębienie i jego podanie to dobry pomysł, by złagodzić objawy infekcji, które dość skutecznie potrafią utrudnić życie.
- Przeziębienie, jakie są objawy?
- Syrop na przeziębienie, jak działa?
Czas zmian pór roku, czy okres jesienno-zimowy charakteryzują się tym, że w przychodniach ustawiają się długie kolejki chorych czekających na lekarską pomoc. Infekcje atakują nagle i ciężko się na nie przygotować. Dodatkowo małe dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionej odporności, a przebywają w dużych skupiskach (żłobkach czy przedszkolach), chorują do pewnego wieku często.
Przeziębienie, jakie są objawy?
Przeziębienie to infekcja wirusowa, którą zarażenie następuje drogą kropelkową. Chora osoba kicha i kaszle i… rozsiewa wirusy. W ten sposób zarazki są wszędzie. Dlatego dość trudno ustrzec się przed przeziębieniem. Narażeni są na nie zarówno dorośli, jak i dzieci. Typowymi objawami infekcji są: katar, gorączka, kaszel i ból gardła (jest to zakażenie górnych dróg oddechowych). Podobne objawy mają też inne choroby, dlatego na samym początku trudno określić, czy jest to zwykłe przeziębienie, czy np. grypa. Wszystkie wymienione dolegliwości są uciążliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Małe dzieci przechodzą przeziębienia ciężej niż dorośli – są bardziej ospałe i w wyniku złego samopoczucia marudne, mają też wyższą gorączkę niż osoby dorosłe. Z tych też powodów, przed pójściem do lekarza (jest to szczególnie ważne w przypadku małego dziecka), który wystawi diagnozę, warto ulżyć cierpieniom chorego, stosując domowe sposoby i np. dostępny bez recepty syrop na przeziębienie.
Syrop na przeziębienie, jak działa?
Jedną z najważniejszych zalet syropu na przeziębienie jest to, że zwalcza on gorączkę – wysoka (czyli 38°C) jest niebezpieczna, zwłaszcza u dzieci, dlatego podanie syropu na przeziębienie to w takiej sytuacji konieczność. Zawarte w nim w substancje działają poza tym przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niektóre z zawiesin zmniejszają kaszel. Syropy podawane w czasie infekcji górnych dróg oddechowych występują w wersjach dla dzieci i dla dorosłych (różnią się proporcjami użytych substancji i dawkowaniem). Syrop na przeziębienie jest wygodny do podania, co ma duże znaczenie w przypadku niemowląt (można go stosować już od 3. miesiąca życia) – często dołączona jest też specjalna strzykawka, ułatwiająca podanie leku. Mimo że według przysłowia „gorzki lek najlepiej leczy”, to producenci skutecznych syropów na przeziębienie zadbali o ich przyjemne smaki.
Objawów jakiejkolwiek choroby nie wolno lekceważyć i zawsze należy się skontaktować z lekarzem. Jednak zanim do tego dojdzie, dobrze jest złagodzić objawy chorób w bezpieczny sposób.