Test potwierdzający zakażenie koronawirusem 

0
1114
covid

Infekcja koronawirusem przebiegać może bezobjawowo lub możliwe jest wystąpienie objawów przypominających przeziębienie czy grypa. Jedynym sposobem na potwierdzenie infekcji jest wykonanie odpowiedniego testu diagnostycznego. Istnieją trzy podstawowe formy testów na koronawirusa. Są to testy antygenowe, molekularne oraz serologiczne. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/koronawirus-test-potwierdzajacy-zakazenie/ 

Testy antygenowe na koronawirusa 

Testy antygenowe polegają na wykryciu obecności antygenów wirusowych. Antygenami określonej są związki chemiczne, które występują w cząsteczkach wirusowych. Mają one zdolność i muli zachowania organizmu człowieka, czyli pobudzenia układu odpornościowego do wywołania odpowiedzi immunologicznej. Testy antygenowe wykazują obecność antygenu wirusowego w badanym materiale biologicznym, czyli wskazują na trwającą infekcję. 

Testy molekularne RT-PCR na koronawirusa SARS-CoV-2 

Najbardziej rekomendowana metodą potwierdzenia zakażenia wirusem są testy molekularne. Badania polegają na wykazaniu obecności kwasu nukleinowego wirusa. Badanie to umożliwia więc wykrycie aktualne infekcje. W pierwszym etapie należy wyizolować kwas RNA wirusa, a w dalszym etapie konieczne jest jego powielenie. Zarówno przed pobraniem wymazu, jak i po pacjent powinien pamiętać o zasadach dotyczących przygotowania do pobrania go. 

Zalecenia do pobrania wymazu do badania antygenowego: 

  • wymaz najlepiej pobrać rano
  • na badanie należy przyjść na czczo lub co najmniej trzy godziny po spożyciu posiłku czy napoju
  • przed pobraniem nie należy myć zębów, a także stosować płynu do płukania ust czy żuć gumy
  • przed co najmniej dwie godziny przed pobraniem wymazu należy powstrzymać się od przyjmowania preparatów donosowych 

Badanie serologiczne na koronawirusa 

Test serologiczny umożliwia wykrycie przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi. Oznacza to, że badanie to nie pozwala na zdiagnozowanie trwające infekcji, pozwala jednak potwierdzić przebyte wcześniej zakażenie. Najlepszy czas na wykonanie tego badania to najwcześniej 14 dni od podejrzewanego momentu zakażenia czy wystąpienia objawów. Wówczas możliwe jest wskazanie obecności przeciwciał klasy IgG lub IgM. 

Testy serologiczne przybierają charakter: 

Jakościowy – wykrywają obecność łącznych przeciwciał klasy IgG oraz i IgM 

Półilościowy – pozwalają na potwierdzenie obecności przeciwciał IgG oraz IgM, a także kontrolowanie dynamiki ich zmian w kolejności spadek i wzrost 

Ilościowy – pozwala na dokładne określenie każdej klasy immunoglobulin 

Wysoki poziom przeciwciał IgG i niski poziom IGM może oznaczać przybycie infekcji koronawirusa w przeszłości, natomiast wysokie miano IGM i niskie IgG może wskazywać na aktywną infekcję. Wynik ujemny nie wyklucza zakażenia wirusem. 

Zobacz też: http://www.dbamourode.pl/maseczki-ochronne-jak-nosic-i-jakie-wybrac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]