Trzy oznaki wskazujące na to, że najwyższy czas wybrać się do okulisty

0
1117
okulisty

Wiele osób nie zauważa lub nie chce przyznać się przed sobą do pogorszenia jakości widzenia. Dotyczy to zarówno doświadczonych okularników, jak i osób niemających jak dotąd problemów ze wzrokiem. Nie warto jednak lekceważyć pierwszych objawów, ponieważ wada wzroku sama nie minie. Sprawdź, jakie oznaki powinny skłonić do wizyty u okulisty.

Niewyraźne widzenie

Jednym z pierwszych objawów, które mogą wskazywać na konieczność odwiedzenia gabinetu okulisty, jest pogorszenie wzroku. Może to oznaczać nie tylko rozmazany obraz w przypadku większej odległości, ale także problemy z odczytywaniem tekstu z bliska. Jeśli jak dotąd można było pochwalić się sokolim wzrokiem, a nagle napisy na billboardach lub na ekranie komputera stają się niewyraźne, to może to wskazywać na problemy z widzeniem.

Taką sytuację często lekceważą zwłaszcza osoby, które nigdy nie nosiły okularów i zwyczajnie nie znają pierwszych objawów pogorszenia się wzroku. Może oczywiście zdarzyć się tak, że zmęczone oczy widzą słabiej. Jeśli jednak problem trwa już jakiś czas, coraz częściej mruży się oczy w celu wyostrzenia obrazu, to prawdopodobnie wizyta u okulisty jest nieunikniona. Osoby noszące okulary również powinny szybko zareagować na mniej wyraźne widzenie.

Szybkie męczenie się oczu

Bardzo często pierwsza wada wzroku jest niewielka, a w przypadku okularników kondycja oczu pogarsza się nieznacznie. W ten sposób można czasami przegapić pierwsze objawy i nie zwrócić uwagi na mniej wyraźne widzenie. Na konsultacje do Eyemed wielu pacjentów udaje się, dopiero gdy zaczyna im dokuczać przewlekłe uczucie zmęczonych oczu. Taki stan skutecznie może utrudnić pracę oraz obniżyć jakość życia.

Oczy mogą szybko męczyć się z powodu niewyspania czy też zbyt wielu godzin spędzonych przed ekranem telefonu lub komputera. Jeśli jednak takie uczucie pojawia się przy normalnym, niezaburzonym trybie życia, to być może warto rozważyć wizytę u okulisty. Badanie może przydać się, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawiają się inne objawy związane z pogorszeniem się wzroku np. mrużenie oczu lub niewyraźne widzenie.

Ból głowy i oczu

Częste bóle głowy to jeden z objawów, który często nie kojarzy się z pogarszającym się wzrokiem. Wiele osób tłumaczy takie dolegliwości przemęczeniem, pracą przed ekranem komputera czy też nawet zmianami pogodowymi. Nieprzyjemny ból może jednak być związany z nadmiernym wytężaniem wzroku w celu wyostrzenia obrazu. Dość powszechnym objawem towarzyszącym jest także  dokuczliwy ból oczu.

Na konsultacje do centrum okulistycznego Eyemed warto wybrać się nawet profilaktycznie, żeby upewnić się, że ból głowy i oczu nie ma związku z wadą wzroku. Specjaliści są w stanie podczas badania wykluczyć problemy ze wzrokiem i zasugerować inną przyczynę uciążliwych dolegliwości. Do okulisty powinni regularnie zaglądać nie tylko okularnicy, ale także osoby po czterdziestym roku życia, ze skłonnościami genetycznymi do wad wzroku oraz pracujące na komputerze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]