W trosce o dobry wygląd. Metody leczenia trądziku młodzieńczego

0
2869
W trosce o dobry wygląd. Metody leczenia trądziku młodzieńczego

Trądzik młodzieńczy to schorzenie, które wbrew swojej nazwie dotyczy osób w różnym wieku. Szczególnie narażona na jego wystąpienie jest dorastająca młodzież między 14. a 19. r.ż., jednak znane są przypadki zachorowań u małych dzieci oraz osób po 30-tce.

Pojawienie się trądziku to dla większości ludzi problem natury estetycznej. Wszechobecne wypryski i krosty wywołują poczucie dyskomfortu i wstydu – zwłaszcza wśród nastolatków, podatnych na presję ze strony rówieśników i otoczenia. Rozpoznaną dolegliwość najlepiej leczyć ,,od zaraz”, korzystając z pomocy lekarza-dermatologa. Nieoceniona okaże się także codzienna pielęgnacja skóry twarzy.

Pielęgnacja i profilaktyka

Domowa pielęgnacja skóry służy łagodzeniu objawów, a zarazem zapobiega dalszemu rozwojowi schorzenia. Polega głównie na stosowaniu odpowiednich preparatów przeciwbakteryjnych – myjących i pielęgnujących cerę – oraz kosmetyków niepowodujących czopowania gruczołów łojowych. Często pomocne okazują się również zabiegi kosmetyczne, oczyszczające skórę z zaskórników otwartych.

Cenne wsparcie dla pielęgnacji stanowi odpowiednia dieta. Chociaż nie ma dowodów medycznych potwierdzających tezę, że jedzenie określonych produktów (np. czekolady, ostrych przypraw) nasila objawy trądziku, to właściwie zbilansowane pokarmy zdecydowanie pomagają cerze. Chodzi głównie o produkty obfitujące w witaminy (A, B, C, D, PP oraz cynk), takie jak ryby, warzywa, owoce czy nabiał. Odpowiednią dietę zdrowia możemy opracować dzięki pomocy wykwalifikowanego specjalisty ds. żywienia.

Terapia miejscowa

Przy zwalczaniu większości chorób trądzikowych wystarczy terapia miejscowa. Do najczęściej stosowanych leków należą preparaty z nadtlenkiem benzoilu, preparaty z retinoidami i antybiotyki.

Środki przybierają formę żelów i kremów, rzadziej leków doustnych. Stosuje się je na całą twarz. Mają właściwości przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne i odbarwiające. Służą też usuwaniu martwych komórek naskórka – informuje ekspert Przychodni Specjalistycznej High-Med z Warszawy, wyspecjalizowanej w leczeniu zmian trądzikowych.

W wyjątkowych przypadkach wybierane się inne metody leczenia. U dziewcząt powyżej 18. r.ż. z łagodnymi lub średnimi zmianami, dopuszczalna jest terapia hormonalna. Najcięższe postacie trądziku (u kobiet i mężczyzn) leczy się natomiast przy użyciu podawanej ogólnie izotretynoiny. To organiczny związek chemiczny, który może być stosowany wyłącznie pod ścisłą kontrolą doświadczonego dermatologa.

Terapia miejscowa trwa zazwyczaj od 8 do 12 miesięcy. Podstawą jej sukcesu jest regularne stosowanie leków – przeważnie kilku jednocześnie. Tylko kompleksowe leczenie przyniesie zadowalające rezultaty, bez nawrotu choroby w przyszłości.

Leczenie blizn i przebarwień

Następstwem zmian trądzikowych bywają blizny i przebarwienia. W ich trwałym usunięciu pomagają zabiegi peelingujące z zastosowaniem kwasu glikolowego (we wzrastających stężeniach – od 20 do 70%). Alfa-hydroksykwasy posiadają właściwości złuszczające, przeciwdziałają rogowaceniu ujść mieszków włosowych oraz tworzeniu czopów trądzikowych i zaskórników. Sprawdzoną substancją peelignującą jest też kwas trójchlorooctowy.

W terapii blizn niezwykle skutecznie okazują się nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Należą do nich m.in. odpowiednio wykonana laseroterapia oraz mikrodermabrazja. Warunkiem powodzenia zabiegu jest wykonanie go przez wykwalifikowanego lekarza-specjalistę, na najnowocześniejszym sprzęcie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]