Fotel geriatryczny łączy cechy tradycyjnego mebla i sprzętu przeznaczonego do rehabilitacji. Ułatwia codzienne funkcjonowanie osobom starszym i dysfunkcyjnym. Zapewnia wygodę i ergonomię wypoczynku, a możliwość regulacji pozwala na dostosowanie go do indywidualnych potrzeb. Na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy fotel geriatryczny?
Czym jest fotel geriatryczny?
Fotel geriatryczny to specjalistyczny mebel, kojarzony najczęściej jako element wyposażenia domów opieki. Coraz więcej osób decyduje się jednak zakupić go na własny, domowy użytek. To doskonałe rozwiązanie nie tylko dla seniorów, ale również pacjentów mających problemy ze sprawnym poruszaniem się w wyniku chorób czy doznanych urazów.
Fotel rehabilitacyjny znacznie ułatwia siadanie i wstawanie, pozwala przyjąć wygodną pozycję odciążającą mięśnie i stawy. Dodatkowo jest prosty w regulacji, dzięki czemu możemy dostosować go do swoich potrzeb.
Na rynku dostępny jest szeroki asortyment foteli na seniorów różniących się konstrukcją, materiałem wykonania, designem i, oczywiście, ceną. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by zakup okazał się trafiony i służył nam jak najdłużej.
Więcej na temat foteli geriatrycznych i innego sprzętu medycznego dowiesz się na https://www.brandvital.eu/
Jak wybrać fotel geriatryczny?
Wygodny fotel dla starszej osoby powinny cechować przede wszystkim odpowiednia wysokość i wyprofilowanie. Seniorzy bardzo często mają ograniczony zakres ruchów, dlatego korzystanie z tradycyjnych mebli wypoczynkowych sprawia im trudność. Fotel z podwyższonym siedziskiem znacznie ułatwi pionizację. Ważne są również rozmiary oparcia. Powinno ono być na tyle wysokie, by umożliwić wygodne ułożenie głowy. Optymalne podparcie kręgów szyjnych maksymalizuje komfort użytkowania i jest gwarancją efektywnego wypoczynku. Zwróćmy też uwagę na szerokość i poziom usytuowania podłokietników, które odciążają dłonie, przedramiona oraz kręgosłup.
W przypadku specjalistycznego fotela geriatrycznego niezwykle ważny jest rodzaj zastosowanego wypełnienia – jego nośność i sprężystość. W meblu nie możemy się zapadać – tak nieergonomiczna pozycja jest szkodliwa dla całego układu ruchu. Osoby starsze często spędzają w fotelu sporo czasu, oglądając telewizję czy czytając, dlatego mebel powinien sprzyjać utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała.
Istotną kwestią jest również obicie. Zależnie od naszych preferencji i możliwości finansowych możemy wybrać skórę naturalną, ekologiczną lub inny materiał syntetyczny. Jeżeli istnieje ryzyko częstego brudzenia pokrycia, warto wziąć pod uwagę modele, które łatwo się czyszczą.
Rehabilitacyjny fotel dla seniora – możliwość regulacji
Ogromną zaletą fotela geriatrycznego jest możliwość zmiany pozycji poszczególnych jego elementów. Regulacja oparcia pozwala na ustawienie go pod wygodnym kątem, a nawet częściowe rozłożenie do pozycji półleżącej. Jednoczesne odchylenie oparcia dla łydek stwarza idealne warunki do drzemki, bez konieczności wstawania i przenoszenia się na łóżko. Dodatkowym atutem jest regulowany podnóżek, który często znajduje się na wyposażeniu dodatkowym. Stabilne ustawienie stóp znacznie zwiększa komfort wypoczynku.
Niektóre modele w całości odchylają się do przodu, dzięki czemu wstawanie wymaga minimalnych nakładów sił.
Regulacja fotela geriatrycznego może odbywać się manualnie lub elektrycznie. Druga z opcji ułatwia osobie starszej bardziej samodzielne funkcjonowanie – w razie potrzeby jest ona w stanie bez niczyjej pomocy ustawić fotel w dogodnej dla siebie pozycji.
Zakup fotela rehabilitacyjnego dla seniora to zwykle spory wydatek (nawet rzędy kilku tysięcy złotych), dlatego należy dokonać zakupu rozważnie. Sklepy medyczne, np. BRANDvital, oferują fachowe doradztwo specjalistów, którzy doskonale znają potrzeby osób w podeszłym wieku. Odpowiednio dobrany mebel może służyć przez długie lata.